سرویس: اقتصادی
کد خبر: 97395
|
05:33 - 1401/10/19
نسخه چاپی

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد؛

کسری ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی دروغ رسانه‌ای است/ بیش از ۹۷ درصد منابع وصول شده است

کسری ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی دروغ رسانه‌ای است/ بیش از ۹۷ درصد منابع وصول شده است
سازمان برنامه و بودجه در واکنش به خبرسازی برخی رسانه‌ها از کسری ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی، اعلام کرد: جریان‌هایی که دولت مورد حمایتشان کشور را با کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی تحویل داد و تمام متغیرهای اقتصادی در طول مدیریتشان سقوط کرد گویا از اداره کشور بدون استقراض همراه با انجام تعهدات بر زمین‌مانده دولت قبل برآشفته و مدعی کسری بودجه شده‌اند.

به گزارش سبلان ما ،سازمان برنامه و بودجه در واکنش به خبرسازی برخی رسانه‌ها از کسری ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی، اعلام کرد: جریان‌هایی که دولت مورد حمایتشان کشور را با کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی تحویل داد و تمام متغیرهای اقتصادی در طول مدیریتشان سقوط کرد گویا از اداره کشور بدون استقراض همراه با انجام تعهدات بر زمین‌مانده دولت قبل برآشفته و مدعی کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی شده‌اند.

دولت سیزدهم سال گذشته علی‌رغم اینکه در زمان تحویل ۶۰ هزار میلیارد تومان در خزانه بدون اعتبار مانده بود؛ ۵۴ هزار میلیارد تومان تنخواه بانک مرکزی هزینه شده بود؛ هزینه تسویه اوراق ماهانه تا ۱۷ هزارمیلیاردی تومان رسیده بود، با تمرکز بر درآمدهای پایدار و کنترل هزینه‌ها هم تعهدات را انجام و هم بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به بخش عمرانی و اشتغال اختصاص داد؛ رویکردی که در سال جاری هم تداوم خواهد داشت.

بر اساس عملکرد نه‌ماهه سال جاری، بودجه با هیچ‌گونه کسری مواجه نبوده و پیش‌بینی سازمان برنامه و بودجه از وصول منابع و مصارف تا پایان سال نشان می‌دهد که بیش از ۹۷ درصد منابع وصول و مصارف نیز در این سقف انجام خواهد شد.

عملکرد نه‌ماهه وصولی منابع و پرداختی مصارف در سال جاری بر اساس گزارش خزانه‌داری کل نشان از تراز منابع و مصارف دارد؛ در نه‌ماهه، ۸۶ درصد منابع وصول گردیده و مصارف نیز به نحوی در این سقف پرداخت شده است که هیچ‌گونه اخلالی در پرداخت‌های پرسنلی و سایر هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر به وجود نیامده است.

در بخش عمرانی نیز با تدابیری که انجام شده در ۶ماه دوم روند پرداخت‌ها سرعت گرفته و این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

لازم به ذکر است که با وجودی که استفاده از تنخواه، امری قانونی و استفاده از آن در دولت‌های گذشته مرسوم بوده است؛ اما عملکرد نه‌ماهه سال جاری نشان می‌دهد که دستیابی به بودجه بدون کسری، با مدیریت منابع و مصارف بدون استفاده از تنخواه بانک مرکزی محقق شده است؛ لذا اظهار کسری بودجه سال ۱۴۰۱ به دلیل عدم اطلاع از جریان منابع و مصارف به‌طورکلی رد می‌شود و اعلام می‌شود بودجه با هیچ‌گونه کسری مواجه نمی‌باشد.

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد