سرویس: فرهنگ و هنر
کد خبر: 97678
|
10:46 - 1401/11/12
نسخه چاپی

دلجویی امام جمعه اردبیل از سه خانواده اهداکننده عضو در اردبیل

دلجویی امام جمعه اردبیل از سه خانواده اهداکننده عضو در اردبیل
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با حضور در منزل سه خانواده اهداکننده عضو اردبیلی، از ایثارگری‌های آنها تجلیل کرد.

به گزارش سبلان ما ، آیت‌الله سیدحسن عاملی جهت تکریم و تجلیل در منزل سه خانواده‌ اهداکننده عضو اردبیلی، فرامرز محمدی کله سر، ناصر نورانی و رحیم ستاری سادات حضور یافت.

وی با تاکید بر لزوم بر ترویج اهدای عضو در جامعه بیان کرد: هر فرد می‌تواند با افزایشِ آگاهیِ خود و دیگران، بالابردن سطح اطلاعات جامعه در زمینه مرگ مغزی و اهدای عضو و با اخذ کارت اهدای عضو و شرکت در طرح سفیران انجمن اهدای عضو ایرانیان به ترویجِ این فرهنگ مقدس کمک کند.

دیدارها که رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، مسئول نهاد رهبری، معاون درمان و مدیران دانشگاه و رئیس مجمع خیرین سلامت استان نیز حضور داشتند، دکتر علی محمدیان در سخنانی، اهم اقدامات دانشگاه در حوزه اهدای عضو را تشریح کرد.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون، از بین ۳۰ مورد مرگ مغزی تائید شده و مناسب جهت اهدای عضو، اعضای بدن ۱۵ فرد فوت شده با رضایت خانواده خیرخواه آنها به نیازمندان اهدا شده است.

محمدیان اردی با اشاره به اهمیت اهدای عضو برای سلامت عمومی جامعه افزود: روزانه تعداد زیادی از همنوعان ما در کشور، جان خود را به علت نرسیدن به موقع اعضای اهدایی از دست می‌دهند، این در حالی است که هر فرد مرگ مغزی می‌تواند با اهدای اعضای حیاتی خود، هشت نفر را به زندگی دوباره برگرداند و با اهدای نسوج از جمله دریچه‌های قلبی، مغز استخوان و تاندون، ۵۳ نفر را از معلولیت نجات دهد.

وی همچنین با اشاره به اهدای عضو ۱۵ فرد دچار مرگ مغزی در این استان طی سال جاری افزود: شناسایی موارد مبتلا به مرگ مغزی در واحد فراهم آوری دانشگاه و توسط بازرسان این حوزه در معاونت درمان انجام و در سامانه otri.behdasht.gov.ir ثبت می‌شود که این سامانه از طریق اداره تخصیص و مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت و درمان بررسی و بعد از تائید مرگ مغزی توسط تیم تایید پنج نفره که همگی حکم ابلاغی از طرف وزیر بهداشت دارند، به اطلاع خانواده رسیده و در صورت رضایت خانواده برای اهدای عضو اقدام می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اضافه کرد: اهدای عضو از فرد مرگ مغزی در ایران به‌طور رایگان انجام شده و اگر فرد دچار مرگ مغزی در بیمارستان دولتی بستری شده باشد، هزینه‌های بیمارستان نیز توسط دولت پرداخت می‌شود.

استان اردبیل در چهار سال گذشته رتبه نخست شناسایی بیماران مرگ مغزی و اهدای عضو در کشور را به دست آورده و فرهنگ اهدای عضو جان‌باختگان در این استان به شکل ملموسی در حال رشد است.

 

انتهای پیام/ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد