سرویس: اجتماعی
کد خبر: 98925
|
08:06 - 1402/03/09
نسخه چاپی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل:

استان اردبیل در بیماری «ام‌اس» رتبه 17 کشور است

استان اردبیل در بیماری «ام‌اس» رتبه 17 کشور است
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به تشریح وضعیت بیماری ام‌اس در استان اردبیل پرداخت و گفت: استان اردبیل با ابتلای نزدیک به یک هزار و پانصد بیمار در رتبه 17 کشور قرار دارد.

رامین نسیمی دوست، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در گفتگو با سبلان ما، به‌ روز جهانی بیماری ام‌اس اشاره کرد و گفت: بیماری ام‌اس یکی از شایع‌ترین و به‌روزترین بیماری‌های عصبی، عضلانی در جهان است.

وی با بیان اینکه این بیماری بیشتر در دهه دوم و سوم عمر انسان شیوع بیشتری دارد، گفت:  متأسفانه در دو دهه اخیر تعداد این بیماران در استان اردبیل روبه‌افزایش گذاشته طور یکه در زنان ۲ الی ۳ برابر مردان است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در ادامه سخنان خود به بیان علت اصلی بیماری و نیز درمان آن پرداخت و گفت: مجموعه‌ای از عوامل خطر و مستعدکننده از قبیل ضعف سیستم ایمنی بیمار، ژنتیک، منطقه جغرافیایی، برخی عفونت‌های ویروسی، کمبود ویتامین D، استرس و فشارهای روحی، بیماری‌های خودایمنی و تغییرات هورمون‌های زنانه در بروز این بیماری مؤثر هستند.

وی افزود: حدود ۲۰ سال پیش ابتلا به این بیماری در ایران کمتر از ۵ در صدهزار نفر بود؛ اما متأسفانه رشد تدریجی این بیماری در برخی از مناطق کشور به‌ویژه اصفهان و تهران بیشتر از صددرصد هزار نفر گزارش شده.

نسیمی دوست گفت: استان اردبیل در رده 17 جدول رتبه‌بندی مبتلایان به ام‌اس کشور قرار  دارد.

وی با بیان اینکه در کل کشور ۹۷ هزار بیمار مبتلا به ام‌اس ثبت شده است، گفت: سبک زندگی ساده و راحت و کم استرس، کنترل سطح ویتامین D، درمان به‌موقع بیماری‌های اتوایمیون برای پيشگيری از این بیماری مفید است.

 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل  به علائم  بیماری ام‌اس نیز اشاره کرد و گفت: علائم این بیماری بر اساس محل درگیری سیستم عصبی متفاوت بوده و می‌تواند از تاری یک‌چشم تا ضعف عضلانی و اختلال در تعادل مشاهده شود و توصیه می‌شود چنانچه این علائم در افراد جوان دیده شده و ۲۴ ساعت ادامه داشته باشد با پزشک متخصص مغز و اعصاب مشاوره انجام شود.

نسیمی دوست در ادامه سخنان خود به تشریح وضعیت بیماری ام‌اس در استان اردبیل پرداخت و گفت: از سال ۸۵ که نسبت به شناسایی، پذیرش و درمان این بیماران اقدام شده تاکنون یک هزار و چهارصد و شصت و دو بیمار شناسایی شدند که یک هزار و سیصد و سی و چهار  نفر فعال و تحت درمان و مراقبت هستند.

وی گفت: در حال حاضر این بیماری جزو بیماری‌های خاص کشوری تعریف شده و کلیه خدمات تشخیصی، درمانی و دارویی این بیماران مطابق بسته حمایتی ابلاغی وزارت بهداشت ارائه می‌شود.

 

انتهای پیام/ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد