21:54 - 1402/11/21
کد خبر: 101963

موفقیت بانوان با انقلاب اسلامی رقم خورد؛

زنان؛ پیشرانان پیشرفت ایران

حفظ منزلت زن ایرانی در ۴۵ سال اخیر سبب شد تا این شیرزنان همزمان با نقش مادری و تربیت نسلی شجاع، مؤمن، متعهد و متخصص، خود در عرصه‌های مختلف دوشادوش همسران، برادران و پسرانشان قدم‌به‌قدم حضور داشته باشند و الان هم در دنیا حرفی برای گفتن دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی  «سبلان ما»،  سمیه شاهی فعال رسانه‌ای در یادداشتی نوشت: زنان همواره در طول تاریخ ایران حضوری مؤثر داشته‌اند؛ از تربیت نسل غیور گرفته تا حضور در عرصه سیاست، اقتصاد و اجتماع که این نقش‌ها در برخی از عرصه‌ها و بسته به حکومت‌ها و دوران گاهی کم‌رنگ‌تر و گاهی نیز شدت بیشتری می‌یابد .

در دوران پیش از انقلاب اسلامی و زمان حکومت پهلوی تلاش شد تا هویت زن ایرانی که تربیت‌کننده نسل دلیر و غیور ایرانی بود از او گرفته شده و به جایش با بزک کلمات و با دروغ زیبایی به اسم حضور زنان در اجتماع، جایگاه زنان را تنزل داده و نگاه ابزاری به آن را ترویج دهند.

 در خیانت پهلوی‌ها به زنان ایرانی همین بس است بگوییم شهر نو بزرگ‌ترین خیانت رژیم پهلوی به زنان ایرانی بوده و هست و خواهد بود؛ محله‌ای که برای بردگی جنسی زنان برپا شده بود و مقامات بلندپایه پهلوی نیز برای بودن و دایر شدن آن تمام تلاششان را بکار می‌گرفتند

 خدمات پهلوی به زنان در دوران طاغوت و ارج و قرب دادن به آنها وقتی به معنای واقعی کلمه به ذبح حرمت و جایگاه زنان انجامید که زنان ابزار برهنگی و اجیر هرزگی‌های مقامات پهلوی شدند؛ وقتی «مهناز افخمی» مشاور نخست‌وزیر در امور زنان می‌شود، به‌جای آنکه عزمش را جزم کند تا مراکز فساد و دست‌به‌دست شدن زنان آسیب‌دیده را تعطیل کند، مقرر می‌کند که در محله جمشید یا همان قلعه‌نو یک مهدکودک برای نگهداری فرزندان نامشروع و خردسال زنان بدکاره بسازند تا در طول روز که مادرانشان مشغول بردگی جنسی هستند از این کودکان نگهداری شود! (برگرفته از کتاب مجله زنان شماره ۲۲)، این تنها یک نمونه از ارج و قربی بود که در دوران پهلوی و با نگاه ابزار جنسی به زنان قائل می‌شد.

 

 اما انقلاب که شد حرمت و هویت زنان به‌عنوان یک انسان تأثیرگذار و تربیت‌کننده به آنان بازگشت و همین نگاه انسانی و اسلامی به زنان ثمره‌اش پیشرانی زنان در موفقیت‌های بزرگ و کم‌نظیر ایران اسلامی است که در برخی موارد در دنیا بی‌نظیر است؛ این منزلت و جایگاه زنان در انقلاب اسلامی ایران را می‌توان در حضور موفق زنان در عرصه‌های علمی، پزشکی، تحصیلات تکمیلی، اقتصاد و فناوری و خلاصه در گوشه‌گوشه موفقیت‌های کنونی ایران اسلامی قابل‌مشاهده است.

 حفظ منزلت زن ایرانی در ۴۵ سال اخیر سبب شد تا این شیرزنان همزمان با نقش مادری و تربیت نسلی شجاع، مؤمن، متعهد و متخصص، خود در عرصه‌های مختلف دوشادوش همسران و برادران و پسرانشان قدم‌به‌قدم حضور داشته باشند و الان هم در دنیا حرفی برای گفتن دارند.

 در دیار سبلان نیز جایگاه زنان پس از انقلاب ارتقا یافت و هم اکنون پس از گذشت ۴۵ سال، دختران، مادران و زنان دیار سترگ قامتان سبلان در استان اردبیل در اوج قله‌های موفقیت قرار دارند.

طبق اعلام افسانه جهانی، مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری اردبیل، نرخ مشارکت اقتصادی و اشتغال بانوان روند افزایشی و نرخ بیکاری زنان روند کاهشی نسبت به سال‌های گذشته دارد، در عرصه علم و ورزش نیز زنان دیار سبلان حرفی برای گفتن دارد.

 در حوزه زنان دو نفر از پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی جزء دانشمندان پراستناد یک درصد و دو درصد برتر جهان هستند و تعداد ورزشکاران حرفه‌ای مدال‌آور در استان نیز ۱۶۳ نفر است.

 در عرصه اقتصادی نیز موفقیت بانوان استان اردبیل حیرت‌آور و خیره‌کننده است و علاوه بر حضور چشمگیر زنان در عرصه کارآفرینی و راه‌اندازی بنگاه‌های اقتصادی آنها در مشاغل دولتی و صنعتی نیز حضور دارند و این حضور بانوان در عرصه‌های مختلف آنان را به بازوان توانمند اقتصاد اردبیل تبدیل کرده است.

زنان که ۴۹ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند، در عرصه سیاسی نیز حضور فعال دارند و شرکت آنان در انتخابات عرصه کارزار انتخاباتی را در این استان وارد رقابتی سخت خواهد کرد.

 

همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: انقلاب اسلامی، نگاهی نو و تحول‌آفرین را در موضوع زن، پیش‌رویِ دنیا گذاشت «زن، در تعریف غالباً شرقی، همچون عنصری در حاشیه و بی‌نقش در تاریخ‌سازی؛ و در تعریف غالباً غربی، به‌مثابه موجودی که جنسیت او بر انسانیتش می‌چربد و ابزاری جنسی برای مردان و در خدمت سرمایه‌داری جدید است، معرفی می‌شد. شیرزنان انقلاب و دفاع مقدس نشان دادند که الگوی سوم، زن نه شرقی، نه غربی است. زن مسلمان ایرانی، تاریخ جدیدی را پیش چشم زنان جهان، گشود و ثابت کرد که می‌توان زن بود، عفیف بود، محجبه و شریف بود، و درعین‌حال، در متن و مرکز بود. می‌توان سنگر خانواده را پاکیزه نگاه داشت و در عرصه‌ی سیاسی و اجتماعی نیز، سنگرسازی‌های جدید کرد و فتوحات بزرگ به ارمغان آورد.

 انتهای خبر/ ش