18:16 - 1391/08/13
کد خبر: 1048

دیدار عمومی مردم اردبیل با سادات

همزمان با عید سعید غدیر خم و سالروز به امامت رسیدن اولین پیشوای مسلمانان جمع کثیری از مردم اردبیل با سادات دیدار کرده و این عید بزرگ را به آنها تبریک گفتند.

به گزارش سبلانه، در این مراسم که ظهر امروز در مسجد میرزا علی اکبر اردبیل برگزار شد سادات با گرد هم آمدن در این فضای معنوی به ویژه آیت‌الله سید ابراهیم سید حاتمی نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و حجت‌الاسلام سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل عموم مردم عید سادات را به آنها تبریک گفته و در این روز گرانقدر از سادات آرزوی دعای خیر و نزول رحمت الهی را خواستار شدند.

در این مراسم که بیش از دو ساعت به طول انجامید در حالی که از شرکت کنندگان در این مراسم سنتی و آیینی در اردبیل با شیرینی و شربت پذیرایی می‌شد اقشار مختلف مردم از طبقات گوناگون عید غدیر را به سادات تبریک گفته و از آنها التماس دعا داشتند.

در این مراسم معنوی که همه ساله در عید غدیر خم در شهرها و مناطق مختلف استان برگزار می‌شود اهالی با حضور در مساجد و مکان‌های مذهبی و معنوی سعی می‌کنند به دیدار سادات رفته و حتی از آنها در این روز هدیه و عیدی بگیرند.

 

غدیر خم نقطه عزت‌طلبی بشریت است

به گزارش خبرگزاری فارس، در مراسمی مشابه در شهرستان بیله‌سوار امام جمعه این شهرستان از عید غدیر به عنوان عید تکامل بشر و نمودی از عظمت و شوکت انسان‌ها یاد کرد.

حجت‌الاسلام کریم قیاسی بیان داشت: در این عید اکبر که عید تکمیل شدن مکتب حیات‌بخش اسلام است جامعه بشری با جامعیت و کاملیت هدایت یافت و هر چند شیاطین روزگار سعی کردند این حادثه را به بادی فراموشی بسپارند اما این عید نقطه آغاز و استمرار حکومت الهی و استقرار پیام نبوت شد.

وی به تقارن بسیار مبارک عید غدیر خم با یوم 13 آبان به عنوان تبلور حقیقی اراده الهی در برابر اراده متزلزل شیطانی شرق و غرب گفت: همانگونه که امت اسلامی در غدیر با تبری از دشمنان به اوج عظمت رسید ملت ایران نیز یوم‌اللهی به مانند 13 آبان با تبری از شیاطین به نقطه تعالی رسید.

 

غدیر سند حقانیت شیعه است

دز مراسمی که در شهرستان مشگین‌شهر برگزار شد امام جمعه این شهرستان با تبریک 18 ذیحجه به عنوان عید غدیر خم تصریح کرد: عید غدیر سند بی‌بدیل حقانیت شیعه در برابر وسوسه‌های شیطانی افراد طاغوت صفت بود.

حجت‌الاسلام غلامرضا با وقار اظهار داشت‌: در این روز فضیلت‌ها و زیبایی‌های اسلام نمود پیدا کرد و دین حیات‌بخش اسلام تکمیل شد چرا که دین اسلام بدون ولایت ناقص و غیر‌قابل قبول است.

وی از این عید اکبر به عنوان پیوند مستحکم امامت با ولایت یاد کرد و افزود: الگوی پروردگار متعال همان حکومت ولایی است که بعد از ابلاغ به انبیا و ائمه اطهار در زمان غیبت امام عصر به ولایت فقیه واجد شرایط منتقل شده است.

امام جمعه شهرستان مشگین‌شهر با اشاره به اینکه در این روز نبی مکرم اسلام بر اندیشه غلط جدایی دین از سیاست خط بطلان کشید یادآورشد: از این روز به عنوان عید انبیای الهی و عید ظهور اراده الهی در برابر شیاطین روزگار یاد شده است.

 همزمان با عید غدیر عید اکبر الهی جای جای استان اردبیل سرشار از عطر ولایت است و آیین‌های جشن و سرور در این استان برپا شده است.

عده‌ای از جوانان نیز آیین پیوند ازدواجشان را در این روز برگزار می‌کنند و به همت خیرین و برخی نهادهای حمایتی، جمعی از زوج‌های جوان با سلوک ساده راهی خانه بخت شدند.

همچنین جشن بزرگ غدیر در گرامیداشت دهه ولایت و امامت در کوثر نیز برگزار شد و امام جمعه این شهرستان همگان را به شناخت و درک عمیق از فلسفه عید غدیر فراخواند.

حجت‌الاسلام لطف‌الله عبداللهی اذعان داشت: همه ما باید شکر‌گزار این عید بزرگ به عنوان سر‌آغاز رسالت و امام حضرت علی (ع) و خاندان پاک او باشیم که در چنین روزی شاهد اثبات مقام امامت و ولایت و تکمیل دین بودیم.