18:56 - 1391/08/18
کد خبر: 1108

پژوهشگر عاشورایی: مداحان ‌سیاسی‌کاری نکنند

استاد دانشگاه و پژوهشگر عاشورایی گفت: ما نیز معتقدیم مداحان ما باید سیاسی باشند اما اینکه بخواهند سیاسی‌کاری کنند شایسته و مطلوب نیست.

به گزارش سبلانه، محمدرضا سنگری صبح امروز در نشست علمی آسیب‌شناسی مداحی و آموزش مقتل‌خوانی صحیح و تنقیح اشعار در سرعین اظهار داشت: برخی از مداحان ما گویی راه را گم کرده‌‌اند و به جای مداحی کار سیاسی می‌کنند در حالی که سیاسی‌کاری و مداحی هیچ همخوانی با هم ندارد.

وی در بیان دیگر آسیب‌های حوزه مداحی و ذاکری در ایران گفت: ایران و استان اردبیل قلب تربیت ذاکران و مداحان و پایگاه اصیل در این ارتباط است و مداحان ما باید به سمتی حرکت کنند تا واقعیت‌های زندگی اهل بیت به ویژه امام حسین (ع) را به روشنی منتقل کنند.

این استاد دانشگاه با انتقاد شدید از برخی جابجایی‌ها در حوزه مداحی با سیاسی‌کاری، گرایش به انجام وظیفه روحانی و شاعران گفت: گاه مداح ما در مسایل شرعی وارد می‌شود که هیچ اطلاعاتی در آن مورد ندارد و یا در شور خوانی وارد می‌شود که شعور و عقلانیت روضه خوانی با این حرکت زیر سئوال می‌رود.

سنگری بیان داشت: مداحی که آشنایی به مقتل‌خوانی ندارد نباید در این موضوع ورود پیدا کند چرا که ورود به مسایل غیر کارشناسی آسیب‌ها و خطرات بزرگی را به همراه دارد که سبب محصور شدن کار در این حوزه می‌شود.

وی ادامه داد: روضه خوب را باید فرد صالح و شایسته و آشنا به مسایل مداحی بخواند و در این روضه‌خوانی نباید هر چیزی را که دلش بخواهد در قالب روضه و مداحی بیان کند.

سنگری از مداحان خواست به وظیفه ذاتی خود به شایستگی عمل کنند و از ورود به سایر حوزه‌ها جداً پرهیز کنند.

این پژوهشگر عاشورایی ابراز داشت: اگر قرار باشد امام عصر (عج) جمعه این هفته ظهور کند مبلغ ما باید به این سئوال پاسخ دهد که آیا برای تبلیغ جهانی آمادگی دارد یا نه که یکی از این ویژگی‌ها مجتهد بودن به مسایل و آگاهی داشتن به موضوعات مطرح شده است.

این استاد دانشگاه گفت: در بیان حماسه عاشورا باید روح حماسی و عاطفی با هم در نظر گرفته شود چرا که به تنهایی نمی‌توانیم با روح حماسی یا عاطفی واقعه عاشورا را تبیین کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، نشست علمی منشور ولایت در مداحی عصر روز گذشته با حضور مداحان و پیر غلامان برجسته کشوری در سالن اجتماعات هتل لاله سرعین برگزار شد و اساتید مجرب کشوری سعی کردند در این زمینه مطالبی را مطرح کنند تا پیر غلامان و مداحان با مباحث جدید و سخنان و منویات مقام معظم رهبری در حوزه مداحی آشنا شوند.

کارگاه و نشست علمی دوم که از صبح امروز آغاز شده در قالب مقتل‌خوانی صحیح و تنقیح اشعار است که تا ظهر امروز این کارگاه با حضور اساتید داخلی و خارجی ادامه می‌یابد و شرکت‌کنندگان با موضوعات مطرح شده بهتر و بیشتر آشنا می‌شوند.

بعد از پایان این نشست‌ها عصر امروز پیر غلامان حسینی شرکت کننده در دهمین اجلاس از بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و همچنین نمایشگاه برپا شده ماه سرخ بازدید خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، دهمین اجلاس بین‌المللی پیر غلامان حسینی  شامگاه امروز با برگزاری آیین اختتامیه در مصلی بزرگ امام خمینی اردبیل به کار خود پایان می‌دهد.

انتهای پیام/