07:42 - 1391/07/24
کد خبر: 188

سفیر ایران خواستار توسعه همکاری ها با کره جنوبی شد

سفیر جمهوری ایران در کره جنوبی در نشست اساتید و محققین دانشگاهی خواستار کشف زمینه های تازه برای توسعه همکاری های دو کشور شد.

به گزارش سبلانه به نقل از ایرنا، نشست اساتید و محقیق دانشگاهی عصر یکشنبه با مشارکت دانشگاه هانیانگ سئول به مناسبت بزرگداشت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین تهران - سئول برگزار شد.

در این نشست روابط ایران و کره جنوبی از جنبه های تاریخی ، فرهنگی و هنری مورد بررسی قرار گرفت.

سفیر ایران طی سخنانی هدف از اجرای برنامه های فرهنگی را تعمیق روابط دوجانبه و ارتقاء وجهه ایران نزد افکار عمومی کره دانست وخاطر نشان کرد: از این فرصت باید برای کشف زمینه های تازه همکاری و همچنین توسعه مناسبات موجود بهره برداری نمود.

ˈ احمد معصومی فرˈ به زمینه های تاریخی روابط دو کشور از جمله در عرصه مناسبات اقتصادی و تجاری اشاره و ابراز امید کرد که در آینده از طریق تقویت تجارت و سرمایه گذاری در پروژه های مختلف و توسعه مبادلات فرهنگی و علمی و مراودات مردمی، دو ملت ایران و کره شاهد مستحکم تر شدن همکاری در همه زمینه های مورد علاقه در عرصه های منطقه ای و بین المللی باشند.

در ادامه این نشست، دکتر ˈلی هی سو ˈ استاد دانشگاه هانیانگ سخنانی تحت عنوان ˈروابط تاریخی و فرهنگی بین ایران و شبه جزیره کرهˈ بیان کرد.

وی به بررسی روابط ایران و کره جنوبی در دوران قبل و بعد از اسلام پرداخت و در پایان نتیجه گیری کرد که مردم ایران و فرهنگ آنان در طول تاریخ نقش مهمی در فراهم کردن زمینه آشنایی مردم کره با دستاوردهای علمی و دانشگاهی جهان اسلام ایفا کرده اند.

وی افزود: فناوری و فلسفه کره نیز از طریق جاده ابریشم در مناطق تحت حکمرانی ایران نفوذ پیدا کرده است.

ˈجون این-پیونگˈ ، استاد ممتاز دانشگاه ˈچونگانگˈ کره نیز سخنانی تحت عنوان ˈمبادلات موسیقایی در کره و ایران باستانˈ بیان کرد.

ˈمیثم موحد فرˈ، رئیس بنیاد فردوسی در سخنرانی خود به معرفی شاهنامه فردوسی و تاثیر آن بر زبان فارسی و ادبیات جهان پرداخت.

به مناسبت بزرگداشت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی برنامه های متنوعی در ماه اکتبر با سازماندهی سفارت کشورمان و برخی از نهادهای کره در مراکز فرهنگی و دانشگاهی این کشور در حال برگزاری است.

انتهای پیام /