15:52 - 1391/08/03
کد خبر: 660

مسئولیت پاسداری از فرهنگ دفاع مقدس، برعهده اهل هنر است

گفته ديروز شهيد باكري را به عينه مي توان در جامعه امروز ديد اما معتقدم در اين ميان دسته چهارمي هم هست؛ كساني كه پاي انقلاب و ارزش هاي آن مانده اند. آنها نه شهيد شدند و نه دنيا گرا و نه دق كرده اند بلكه زنده هستند و بارهاي باقي‌مانده از انقلاب را از زمين برداشتند.

به گزارش سبلانه به نقل ازبولتن نیوز،شهادت، هنر مردان خدا و از بالاترین مراتب قرب الهی است. رزمندگان اسلام، هم در قلمرو گفتار و هم در عرصه تحمل، اعتقاد خود را به شهادت در راه خدا ثابت کردند. شهید حاج حمیدباکری، جانشین فرمانده لشکر 31 عاشورا، در سال 61، قبل از عملیات والفجر گفت: «دعا کنید خداوند شهادت را نصیب شما کند؛ در غیر این صورت، زمانی فرا می رسد که جنگ تمام می شود و رزمندگان امروز سه دسته می شوند: دسته اول، به مخالفت باگذشته خود برمی خیزند واز گذشته پشیمان می شوند؛ دسته دوم، راه بی تفاوتی بر می گزینند و در زندگی مادی غرق می شوند و همه چیز را فراموش می کنند و دسته سوم، به گذشته خود وفادار می مانند و احساس مسئولیت می کنند که از شدت مصایب و غصه ها دق خواهند کرد. پس از خدا بخواهید که با وصال شهادت، از عواقب زندگی بعد از جنگ در امان باشید؛ چون دو دسته اول عاقبتشان ختم به خیر نخواهد شد و جزو دسته سوم ماندن، بسیار سخت و دشوار خواهد بود.» مرور صحبت هاي شهيد باكري سوالي را در ذهن هر خواننده اي ايجاد مي كند و آن چرايي كلام شهيد است كه ما آن را بهانه گفت و گو با مجتبي شاكري؛ جانبازي كه در سال 59 در قامت تخريبچي ميادين مين منطقه كردستان 2 دست و 2 چشم خود را فداي انقلاب كرده است قرارداديم. او از سال 64 به بعد در گردآوري خاطرات رزمندگان دفاع مقدس نقش به سزايي داشته است و در حال حاضر عضو شوراي مركزي جمعيت ايثارگران است.
 

 

چه شد كه جنگ در 31 شهريور سال 59 بر ايران تحميل شد؟

انقلاب اسلامي ايران بر اساس آموزه ها و انديشه هاي ديني پايه گذاري شده است و به نوعي با توجه به نگاه برگرفته امام راحل از فقه حكومتي اسلام، نظامي بنا شد كه در آن قرآن و سنت به عينه ديده مي شد. نظام سازي همان هدفي بود كه گذشتگان از جمله مرحوم سيد جمال اسدآبادي به دنبال تحقق آن بودند اما موفق به تشكيل آن نشدند. مرحوم شيخ فضل ا... نوري، مدرس، آيت ا... كاشاني نیز در تشكيل نظام منسجم با اجزاي مشخص ناكام بودند اما امام خميني (ره) موفق به تشكيل نظام شدند. نظامي كه از همان ابتدا پايه ها و اهداف دولت هاي استكباري را به خطر و لرزه انداخت چراکه آنها از اين واهمه داشته و دارند كه نظام سازي امام خميني(ره) منتهي به الگو گيري ديگر كشورهاي مسلمان منطقه شود. اهداف اين نظام آنقدر قوي پيش مي رفت و بر روي ملت ها تاثير می گذاشت كه حاصل چند قرن كار فرهنگي يا رنسانسي قدرت های بزرگ و در راس آن آمریکا را نشانه گرفته بود به طوریکه تئوري هاي جامعه شناسي آنها هم براي مقابله با انقلاب اسلامي جوابگو نبود. به همين دليل دشمنان قسم خورده نظام براي حفظ منافع خود دست به هرگونه اعمال و جنايتي زدند که آتش افروزي 8 ساله جنگ تحميلي نمونه اي از آن است و ضمن اینکه در آن زمان پديده جنگ چيز غيرمترقبه اي نبود.

محوريت حركت‌هاي مردمي در طول جنگ تحميلي چه بود؟

در جواب این سوال باید گفت مردم ما همگرايي و وحدت خود را در اسلام، اعتقادات ديني و امامت جامعه‌شان مي‌بينند. شما اگر به قانون اساسي نيز نگاه كنيد، ‌خواهيد ديد كه ستون فقرات قانون اساسي، ‌ولايت فقيه است و اين امر در هر زماني كارساز است. در حال حاضر نيز امامت مي‌تواند همگرايي و وحدت ملي و بيرون آوردن افراد مختلف از ترديد را عامل شود و اگر اين عنصر به هر دليلي، توسط بيگانگان به هر نوعي دچار آسيب شود، همگرايي جامعه نيز دچار آسيب خواهد شد، در اين صورت ديگر ايثار شكل نمي‌گيرد. عنصر امامت در حفظ و ادامه‌ فعاليت‌هاي افراد چه در سطح داخلي و چه بين‌المللي تاثيرگذار است. عنصر امامت كه در آن زمان در حضرت امام(ره) متجلي بود، محور اصلي حركت‌هاي مردمي در طول ايام دفاع مقدس به شمار مي رفت.
شما به عنوان فردي كه دفاع مقدس را با گوشت و خون لمس كرده ايد جمله شهيد باكري كه گفته اند بعد از جنگ گروهي مي‌روند كه خوشا به حال‌شان، عده‌اي مي‌مانند و منتظر رفتن مي‌شوند و خون دل مي‌خورند و عده‌اي به غفلت دچار مي‌شوند را چگونه تحليل مي كنيد؟
گفته ديروز شهيد باكري را به عينه مي توان در جامعه امروز ديد اما معتقدم در اين ميان دسته چهارمي هم هست؛ كساني كه پاي انقلاب و ارزش هاي آن مانده اند. آنها نه شهيد شدند و نه دنيا گرا و نه دق كرده اند بلكه زنده هستند و بارهاي باقي‌مانده از انقلاب را از زمين برداشتند. برخي از اين جمله شهيد استفاده ابزاري مي كنند و مي خواهند افول انقلاب را از گفته باكري برداشت و آن را انتقال دهند كه واقعا اين طور نيست. شهيد باكري مرد صحنه هاي سخت بوده و هيچ كس براي پوچ جانش را تقديم نمي كند. انقلاب ما عمقش به وحي متصل است و انديشه پوچي نيست و همه ما هم اگر جانمان را فدا كنيم انقلاب راه و فرزندان خود را تربيت مي كند. استكبار بسيار تلاش مي كند تا القاء كند در ايران گسست نسل ها وجود دارد. يعني نسلي بودند كه به اسلام، انقلاب، امام راحل، عدالت و ولايت رهبري اعتقاد داشتند و عشق می ورزیدند و چه بسا همواره دارند اما بیشتر نسل جديد خواهان هيچ كدام از آنها نيستند و اين يك دورغ بسيار بزرگ است. جوانان مصري كه در دامان انقلاب اسلامي ما تربيت نشده اند اما امروز آنها با مشت های گره کرده شعار استكباري و اسلامي مي دهند چه برسد به جوانان ما كه در دامان انقلاب تربيت و رشد كرده اند. البته از نسل اول انقلاب عده اي ريزش پيدا كردند و خود را در جريان فتنه 88 نشان دادند و ممكن است در نسل جوان امروز هم عده اي نخواهند انقلاب را همراهي كنند.
 

به نظر شما آن طور كه بايد فرهنگ و ارزش هاي دفاع مقدس را براي نسل سوم انقلاب تبيين كرده ايم؟
جواب اين سوال هم بلي و هم خير است. گشايش‌هايي كه ما در انرژي هسته‌ ايي ،‌IT ، صنايع هوا و فضا و سلول‌هاي بنيادي داشتيم نشان دهنده‌ اين است كه نخبگان جوان ما به درستی ارزش های انقلاب و آرمان های دفاع مقدس را درک کرده اند. ما براي نهادينه كردن فرهنگ دفاع مقدس ابزارها و امكانات خوب و مناسبی داشته ايم. سينما یکی از بهترين ابزارها در این زمینه است اما آنطور که باید از آن بهره نبرده ایم! نسل جديد، دوران هشت سال دفاع مقدس را درك نكرده است؛ در حال حاضر اين نسل‌ روايت‌هاي كذب و دروغي را در آثار هنري مي‌بيند و مي‌شنود كه تكرار اين ارزش‌گريزي هنري در سال‌هاي گذشته و اخیر به وارونه‌نمايي فرهنگ ايثار و شهادت مي‌انجامد.تا حدود نسبتا مطلوبی فیلم ها و سریال های سال هاي دهه 60 دفاع مقدس را به تصویر کشیدند اما به مرور زمان خروجی فیلم های اسما دفاع مقدسی رویکرد ضد جنگ داشته است. متاسفانه تعداد رمان هاي ضد جنگ نوشته شده چند برابر داستان ها و رمان هايي است كه در مورد حماسه دفاع مقدس نوشته شده است. ما در گذر زمان با امكاناتي كه در اختيار داشته ايم توانسته ايم تا حدود نه چندان مطلوبي نسل جوان را با مجموعه آرمان ها و انديشه هاي شهدا همراه كنيم اما با آن چيزي كه انتظارداريم فاصله بسیاری داریم. ما نيازمند آن هستيم که با همان جهت گيري و شتابي كه انقلاب طي کرد در مقابل تهاجم و شبیخون فرهنگي و جنگ نرم از خود عكس العمل نشان دهد. از اين جهت ما عقب هستيم و كارهاي زمين مانده داريم.

منظورتان از كارهاي زمين مانده چيست؟‌
ما در توليدات سينمايي چه قدر پيشرفت نظام را نشان داده ايم؟ چه میزان همین مقدار اجراي عدالت را به تصوير كشيده ايم؟ چند فيلم و سریال سراغ داريد كه فناوري هاي جديد از جمله هوافضا، نانو تكنولوژي، ليزر، سلول هاي بنيادي و... مسئله اصلي آن بوده است؟ مسئوليت پاسداري از فرهنگ دفاع مقدس بر عهده‌ اهل هنر است. متاسفانه هنوز قد و قواره هنرمندان، فيلم نامه نويسان، رمان نويسان، كارگردانان و ... نسبت به آرمان ها و ارزش هاي اسلام كوتاه هستند. به بیان دیگر جامعه هنرمندان در مقابل قامت بلند انقلاب و شهدا و مردم حتي به زانوي آن‌ها هم نرسيدند؛ چراكه نتوانستند حق دفاع مقدس و فرهنگ ايثار و شهادت را اداكنند. آنها هنوز به این درک نرسيده اند كه محور اصلي تعليق قصه و داستان، رمان یا فيلم شان را آرمان های نظام و دفاع مقدس قرار دهند. فرهنگ از اهالي هنر منتقل مي شود. قشر تبديل كننده رفتارها و هنجارها به عناصر ماندگار فرهنگي، هنرمندان ما هستند كه متاسفانه بخشي از این جامعه هنوز به اهمیت این مسئله دست نیافته اند و به همین دلیل است که موضوعات پيش پا افتاده، زرد، سطحي و عشق هاي مثلثي سرتاسر رمان ها و فيلم و ها سريال ها را فرا گرفته است.

حفظ ارزش هاي دفاع مقدس چه تاثيري در اهداف نظام دارد؟
در حال حاضر جنگ نرم در حال رخ دادن است، با اعتمادي كه مردم ما به رهبري دارند و با وجود اين‌كه حجم گسترده‌ رسانه‌هاي بيگانه بر روي اذهان عمومي متمركز شده اند و حتي برخي خواص جامعه را نيز دچار تزلزل و ترديد كرده است، اما مشاهده مي كنيم كه مردم هوشيارانه مقاومت مي كنند و همان پيروزي فراموش نشدني در جنگ سخت را با نگاه و ويژگي‌هاي ديگري رقم زده و خواهند زد. مي‌توان چنين ادعا كرد كساني كه در جنگ نرم ميدان‌داري مي كنند، كمتر از شهيدان بروجردي، چمران، متوسليان و ... نيستند. ارزش كساني كه در ميادين مختلف به ویژه ميدان سياست، پيروزمندانه ايستاده‌اند و هوشمندانه در مقابل فتنه‌هاي دشمنان ايستادگي مي‌كنند، كمتر از ارزش شهيد همت و شهيد باكري و ديگر شهيدان نيست و اين همان ماندگاري و توجه به ارزش‌هاي دفاع مقدس است.

اشاره داشتيد به جنگ نرم. در مقابله با جنگ نرم و رقم زدن پيروزي ديگر چه بايد كرد؟
اگر در آن زمان، جنگ سخت چهره برجسته بود، در حال حاضر جنگ نرم چهره برجسته‌ اين دوران است و ما بايد متناسب با اين موضوع خود را آماده كنيم. اگر ما در آن زمان از دانشگاه و حوزه علميه‌ جدا مي‌شديم و وقت مي‌گذاشتيم و در خط مقدم حضور پيدا مي‌كرديم، در جنگ نرم نيز بايد وقت‌ بگذاریم و معيارهاي امام(ره) و رهبري را به خوبي رصد كنيم تا بتوانيم با هوشمندي رگه‌هاي تحليل و اطلاعات درست از نادرست را بشناسيم و بدانيم در اين ميدان عمل، ‌افراد چطور ورود پيدا مي‌كنند و در كجا نقطه‌ تمركز وجود دارد تا از اين طريق پديده ايثارگري مصداق عيني و واقعي پيدا كند. اگر شناخت،‌ انگيزه، ‌عزم و پايداري و روحيه‌ شجاعت را بين ميدان رزم در آن زمان و در حال حاضر مشترك تلقي كنيم، خواهيم ديد تمامي اين موارد در حال حاضر نيز بايد مورد توجه قرار گيرد؛ اگرچه جنس اين مفاهيم هم‌اكنون تغيير كرده اما اهميت دادن به اين مساله ضروري است كه عزم و پايداري و انگيزه بايد با شناخت صورت گيرد. در آن ميدان، امام راحل مدام ميدان عمل را تحليل و انگيزه‌ها را الهي و از مجموعه‌ افراد تجليل مي‌كردند. در اين زمان نيز دائم بايد شناخت‌ها افزون و انگيزه‌ها تقويت شود. افراد در اين ميدان نبايد سست شده و به نوعي به حاشيه‌نشيني از صحنه دچار شوند.

ماچه وظيفه ای در قبال بازماندگان جنگ تحمیلی، جانبازان و خانواده شهدا داریم؟
گاهي اوقات آمارهايي اعلام مي شود كه ايران در ميان چند كشور ديگر كه تجربه جنگ را داشته اند آخرين رتبه را به خود اختصاص داده است. در صورتي كه اينطور نيست. چه بسا بايد ابتدا به شاخص هاي مد نظر آنها دقت كرد. ميزان هاي بين المللي آمارها با شاخص هايي اندازه گيري مي شود كه اگر دقت كنيم، متوجه می شويم ترازوي آنها دچار اشكال است. به عنوان مثال در كشورمان مسائلي به عنوان جرم تعریف شده که در بسياري از كشورها جرم محسوب نمي شود براي همين است كه در جمع بندي های بین المللی مي گويند ايران جرم خيزترين كشور دنياست! آنچه كه براي بازماندگان دفاع مقدس و انقلاب مهم است جاري شدن انديشه و آرمان های امام راحل و انقلاب است. براي يك پدر جانباز تكثير شدن آرمان هايش در بين فرزندانش مهم است. براي خانواده شهدا پیشبرد اهداف انقلاب اهمیت دارد. نظام وظيفه دارد از اين خانواده ها تجليل كند اما به عنوان یک جانباز معتقدم اگر انقلاب پيش رود و تجليل از من صورت نگيرد، اصلا مهم نيست چراکه هدف نهایی رسيدن انقلاب به سرمنزل مقصود است.

انتهای پیام/