09:10 - 1391/08/07
کد خبر: 786

سرمایه‌گذاری خارجی 145 درصد رشد داشته است

معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت:‌ ما در جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در یک سال گذشته 145 درصد رشد را شاهد بودیم.

به گزارش سبلانه بهروز علی‌شیری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خلخال اظهار داشت: در سال گذشته برای اولین بار در تراز جذب سرمایه‌گذاری خارجی موفق شدیم 400 میلیارد دلار برای کشور سرمایه خارجی جذب کنیم که امسال تاکنون براساس پروژه‌های مصوب در مقایسه با سال گذشته 86 درصد ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری رشد یافته است.

وی در ادامه تصریح کرد: ‌تاکنون 25 میلیارد دلار پروژه‌های سرمایه‌گذاری در کشور داشتیم که در نیمه اول امسال 47 میلیارد و 600 میلیون دلار شاهد سرمایه‌گذاری‌های مختلف در استان‌ها و بخشی از کلان‌شهرها بودیم.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در ادامه به برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خلخال اشاره کرد و افزود: این کار بزرگ با اثرات بسیار مثبت در جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اعم از داخلی و خارجی روبه‌رو است.

این مسئول خاطر نشان کرد: امروز سرمایه‌ها متعلق به زمان و مکان خاص نیست بلکه سرمایه‌گذاری‌ها فرا منطقه‌ای و فرا مرزی است و هر کس در جذب آن موفق عمل کند به یقین به رونق و توسعه بیشتر کمک کرده است.

وی اضافه کرد: قرار نیست جذب سرمایه‌گذاری‌ها را به یک منطقه، استان و یا حتی کشوری محدود کنیم بلکه گاه یک سرمایه‌گذاری از آسیا یا اروپا به ایران می‌آید و ممکن است از کشورمان نیز به سایر مناطق برای سرمایه‌گذاری برود که در این بین آنچه مهم و اساسی به نظر می‌رسد نوع نگاه به حوزه سرمایه‌گذاری، گرایش‌ها و ظرفیت‌ها است.

علی‌شیری در ادامه سخنان خود بیان کرد: فکر می‌کنیم در اتفاقاتی که در اقتصاد کشورمان رخ داده به ویژه اتفاقات مهم در بهبود فضای کسب و کار، ما تا پایان امسال بتوانیم به رغم تهدیدها به توانمندی‌های واقعی در حوزه سرمایه‌گذاری دست یابیم.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری کشور یادآور شد: در قالب برنامه پنجم توسعه و ماده 214 این برنامه و همچنین ماده 212 بودجه سال 91 بسیاری از موانع و تضادهای بخشنامه‌ای و ابلاغی از سوی دولت تعدیل شده و کشور ما آماده حضور سرمایه‌گذاران اعم از داخلی و خارجی است.

علی‌شیری گفت: به طبع وضعیت ملی در استان‌های مختلف نیز آماده هستیم تا در قالب بسته‌های حمایتی از سرمایه‌گذاران علاقمند برای حضور در مناطق محروم حمایت کنیم تا برخی از موانع و محدودیت‌های توسعه‌نیافتگی مناطق برطرف شود.

معاون وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه یک رقابت جدی بین استان‌ها در جذب سرمایه‌گذاری و کاهش محرومیت‌ها به وجود آمده است، افزود: بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی با انگیزه‌ای مضاعف آماده هستند تا در سنگر کار و تلاش بتوانند از دولت و حاکمیت به مفهوم حقیقی حمایت کنند.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: با مدیریت‌هایی که در چند سال اخیر در جذب سرمایه‌گذاری‌ها اعمال شده انتظار ما این است که بیش از هر زمان دیگر بتوانیم در این بخش موفق عمل کنیم.

انتهای پیام/