17:36 - 1401/03/03
کد خبر: 95582

مراسم گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در دانشگاه پیام نور اردبیل + عکس

فرمانده دوران دفاع مقدس ابعاد عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس را یادآور شد و تصریح کرد: در جنگی که صدام به نیابت از غرب آغاز کرد سعی داشت تا جمهوری اسلامی ایران را به زانو درآورند در حالی که امروز خود آنها در برابر عظمت این ملت به زانو درآمدند.

به گزارش سبلان ما ، مراسم گرامیداشت سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر با روایتگری سردار غلام عسگر کریمیان  و جمعی از مسئولان دانشگاه و دانشجویان دانشگاه پیام اردبیل در حسینیه این دانشگاه برگزار شد.

ما امروز درگیری تمام عیاری را با دشمنان در عرصه‌های مختلف شاهد هستیم و در این نبرد سهمگین شایسته است عرصه جهاد تبیین با تلاش اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه مورد توجه و تقویت قرار گیرد.

وی نقشه راه ترسیمی در این حوزه را اقدام گام به گام در تبیین دستاوردهای دوران دفاع مقدس و پیروزی‌های به دست آمده در این جنگ نابرابر اعلام کرد و گفت: باید از حرکت‌ها و اقدامات جزیره‌ای و گسسته پرهیز کرده و زمینه یک روشنگری واقعی را در حوزه دفاع مقدس فراهم کنیم.

فرمانده دوران دفاع مقدس ابعاد عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس را یادآور شد و تصریح کرد: در جنگی که صدام به نیابت از غرب آغاز کرد سعی داشت تا جمهوری اسلامی ایران را به زانو درآورند در حالی که امروز خود آنها در برابر عظمت این ملت به زانو درآمدند.

کریمیان افزود: فتح خرمشهر ابعاد گسترده و دور از چشم بسیاری داشته که هنوز تبیین و تشریح نشده و شایسته است مقاومت مردم خرمشهر و دلاوری‌های رزمندگان اسلام در فتح‌الفتوح ماندگار به شایستگی بازگو شود.

وی مقاومت ۳۴ روزه مردم خرمشهر را در برابر دشمنان برای حضور در این شهر یادآور شد و خاطرنشان کرد: این در حالی است که دشمن در کمتر از سه روز مقاومت خرمشهر را تقدیم نیروهای انقلاب اسلامی کرد تا همه اذعان کنند که در این فتح بزرگ تقوا و ایمان اصلی‌ترین عنصر پیروزی بوده است.

کریمیان در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: فرهنگ دفاع مقدس ما الهام گرفته از فرهنگ عاشورایی و علوی است و رزمندگان اسلام به تأسی از مولای خود امام حسین (ع) سعی کردند تا شهادت عزتمندانه را بر ماندن خفت‌بار ترجیح دهند.

وی بیان کرد: ما در شرایط کنونی به دلیل گستردگی هجمه فرهنگی دشمن با گسست نسل‌ها روبه‌رو هستیم که در پر کردن این خلأ باید نهضت روایت‌گری و جهاد تبیین به شکل گسترده راه بیفتد.

کریمیان در ادامه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران امروز در پیچیده‌ترین جنگ ادراکی و اعتقادی دشمن قرار گرفته و در این شرایط حساس باید زمینه تبیین حقایق و طرح بسیاری از مسائل فراهم آید.

وی تلاش دشمن را برای به دست گرفتن خرمشهر و آبادان در اوایل جنگ تحمیلی یادآور شد و تصریح کرد: در عملیات بیت‌المقدس ۱۹ هزار نیروی دشمن به اسارت رزمندگان اسلام درآمد و ۱۶ هزار نفر از آنها نیز کشته و زخمی شدند.

کریمیان گفت: ما با تقدیم ۶ هزار شهید در آزادی خرمشهر توانستیم نقشه دشمن را در غلبه بر جمهوری اسلامی ایران خنثی کرده و ورق جنگ را به نفع خود تغییر دهیم.