13:25 - 1401/03/04
کد خبر: 95584

در کنگره ملی شهدای روحانی مطرح شد؛

رئیس جمهور:آینده ایران را بسیار درخشان و امیدوارکننده می‌بینیم/ فرمانده سپاه پاسداران: سلامی: انتقام شهدایمان را خواهیم گرفت

رئیس جمهور در کنگره ملی شهدای روحانی با بیان اینکه به دنبال رفع تحریم ها هستیم، گفت: مهمتر از رفع تحریم ها، توجه به ظرفیت های داخلی است و برای رفع مشکلات معیشتی مردم کوشش خواهیم کرد و پای کار هستیم.

به گزارش سبلان ما ،  ظهر امروز کنگره ملی شهدای روحانی و طلبه  همزمان با سراسر کشور با حضور آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، خانواده های شهدای روحانی استان اردبیل ، علما و فضلا، مسئولان استانی و نظامی بصورت ویدیو کنفرانس و با سخنرانی آیت الله محمدی از اساتید حوزه های علمیه سراسر کشور  در سالن ولایت اردبیل برگزار شد.

رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای روحانی:مخاطب اول در هر یک از عرصه‌های جهاد و دعوت به خیر روحانیت است

بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد کنگره بزرگداشت چهار هزار شهید روحانی که در تاریخ ۲۳ دی ۱۳۹۸ برگزار شده بود، صبح امروز (چهارشنبه) در محل برگزاری این همایش در قم منتشر شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، بزرگداشت علما و روحانیون مجاهد و پیش‌قدم در کار خیر را اقدامی شایسته خواندند و گفتند: در دوره دفاع مقدس، طلبه‌های جوان علاوه بر کار تبلیغی و دینی، در صفوف مقدم میدان جنگ هم وارد شدند و تعداد زیادی از آنان نیز به شهادت رسیدند.

رهبر انقلاب، جهاد و شهادت را فرهنگی ریشه‌دار در حوزه‌های علمیه دانستند و با برشمردن مصادیقی از علمای شهید شیعه و سنّی، افزودند: شهیدِ روحانی یعنی کسی که با جان خود وارد میدان دعوت به خیر می‌شود و امروز نیز به تقویت این روحیه در بین طلاب و فضلای جوان نیاز داریم.

ایشان امام عظیم‌الشأن را الگوی ممتازی از علم و جهاد خواندند و خاطرنشان کردند: آن بزرگوار همچنان‌که اول‌مجاهد دوران خویش و بلکه بسیاری از دوران‌ها بود و جهادی با عظمت‌تر از جهاد او با این نتایج در طول تاریخ شیعه وجود ندارد، در بالاترین مراتب علمی نیز قرار داشت که این نشان می‌دهد ورود در عرصه جهاد هیچ منافاتی با دانش، تحقیق و تدریس ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به انواع جهاد از جمله جهاد علمی، نظامی، سیاسی و اجتماعی، افزودند: در هر یک از عرصه‌های جهاد که اولویت و نیاز کشور باشد، مخاطب اول آن که باید با احساس مسئولیت وارد میدان شوند، طلاب و فضلای جوان هستند.

ایشان با ابراز امیدواری به استمرار روحیه و فرهنگ افتخارآمیز جهاد در روحانیت، به دست‌اندرکاران کنگره شهدای روحانی توصیه کردند در ادامه این بزرگداشت‌ها با همفکری اهالی فکر و فرهنگ، نام، تصاویر، وصیت‌نامه و شرح حال و موقعیت شهدای روحانی تکثیر و ترویج شود تا امکان استفاده از موقعیت معنوی آن بزرگواران برای همگان فراهم شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله حاج صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه به ارائه گزارشی از دستاوردها و روند برگزاری کنگره شهدای روحانی پرداخت .

آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه و سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه در ادامه این کنگره در مورد نقش روحانیون در طول تاریخ اسلام و اهمیت برگزاری این کنگره به ایراد سخن پرداختند.

سردار سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنگره 4000 شهید روحانی استان قم که مصلای قدس قم در حال برگزاری است، اظهار داشت: بحمدالله فضای عطرانگیز، مطهر و دلنشینی بر شهر قیام و اجتهاد، شهر مقدس قم در جوار بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه (س) حاکم است؛ خداوند متعال را سپاس‌گزارم که ما را به محفل شهدای روحانی که تجلی گاه ترکیب علم و اجتهاد و جهاد است و به پابوسی خانواده معظم این شهیدان، نائل گردانیده است.

وی ابراز داشت: ایام متعلق به آزادی شهر زیبای خرمشهر از اسارت مستکبران و همزمان با شهادت فرماندهان و شهدای بزرگواری که در آزادی این قطعه آسمانی سرزمین مان مجاهدت کرده اند، می باشد و این ایام را گرامی می داریم.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان ساخت: ما برای توصیف هر حقیقتی اگر از بستر تاریخ حرکت کنیم، می توانیم به ترسیم شاکله و شخصیت و رخسار آن به ترسیم صورت و سیرت آن بپردازیم؛ بهترین توصیف برای روحانیت معظم ما در طول تاریخ، نگاهی است تاریخی و عمیق به نقشی که این جریان در صیانت از اسلام در طول قرن ها ایفا کرده است.

سردار سلامی تصریح کرد: عالمان ما در تمام ادوار تاریخ حیات اسلام صائنان دین بوده اند؛ مروجان شریعت و مبلغان رسالت الهی در روی زمین بوده اند؛ این عزیزان بوده اند که اسلام را از خطر تحریف حفظ کرده و نجات داده اند و جریان ناب و خالص اسلام را در طول قرن ها در پیکره امت جاری ساخته اند؛ روحانیت بر روی منابر، مساجد و تکیه ها و هیئات مذهبی روح و حقیقت اسلام را بیان نموده و مفسر حقائق قرآن بوده اند و در یک کلام، اسلام را قرن ها جاری کرده‌اند و اجازه تعطیلی آن را نداده‌اند و این زیباترین نقش جاودانه روحانیت عزیز ماست.

وی بیان داشت: هرچه ما به میانه قرن چهاردهم هجری و انتهای آن نزدیک می شویم، این نقش برجسته تر، جاودانه تر و مؤثرتر است؛ به خصوص از زمانی که طوفان تمدن غرب از مغرب زمین به مشرق آن حرکت کرد و به تدریج، مظاهر شیطانی؛ اما جلال و جمال به ظاهر زیبای آن تلاش کرد اسلام را از صفحه جغرافیای سیاسی عالم حذف کند؛ غرب تلاش کرد احکام دین خدا را تعطیل کند؛ تلاش کردند اسلام را به مرگ بکشانند؛ هویت اعتقادی، دینی، ملی مسلمانان را غارت کند.

سخنران کنگره شهدای روحانی اظهار داشت: غربی ها مسلمانان را چیزی به حساب نمی آوردند و دنیای اسلام را در جغرافیای سیاسی غرب جستجو می کردند؛ به تدریج ارزش های اخلاقی اسلام را می زدودند و هویت انسانی انسان را از غرب جایگزین می کردند و اگر این ماجرا تا امروز ادامه می داشت، مطمئنا از آن اسلام پرفروغ، فروغی نمی ماند و حتی کار به جایی رسید که به تعبیر رهبری، بر جنازه اسلام هم شلاق می زدند؛ اما روحانیت معظم ما که همیشه در تاریخ مبارزات استبدادی، ضد استبدادی و استعماری ملت و امت ما نقشی پیشتاز و پیشگام و پیشرونده و جلودار داشته است، با انتشار روح آگاهی در جوامع، جهاد را عامل سعادت مسلمانان قرار داده اند و در انقلاب اسلامی امام راحل عظیم الشأن مان خورشید اسلام درخشید.

فرمانده کل سپاه ابراز داشت: با حضور امام، حرکت انقلاب ظاهر شد و در یک اعجاب تاریخی و اعجاز الهی، انقلاب اتفاق افتاد و خورشید عالم تاب اسلام از افق ایران این‌بار برای شکست دادن بزرگترین امپراطوری تاریخ بشر به صحنه حیات سیاسی امت اسلام آمد.

سردار سلامی خاطرنشان ساخت: شکست دادن آمریکا در عصر دوران جنگ سرد که دوره انجماد عالم اسلام بود و همچنین ذوب کردن یخ‌های انجماد و شکست دادن یک قدرت به ظاهر شکست ناپذیر همچون آمریکا، چیزی جز یک اعجاز و نتیجه نصرت الهی برای مؤمنانی که شمشیر جهاد از نیام خارج کرده بودند، نبود.

وی تصریح کرد: برای تحقق عدالت، آزادی انسان، حریت بشر، کرامت فرزند آدم و ... باید حکومت تشکیل داد و اسلام منهای حکومت، بسیاری از ابعاد وسیع خویش را از دست می دهد و امام راحل آمد تا تمامیت اسلام در عالم جاری شود.

فرمانده کل سپاه بیان داشت: این شاهکار روحانیت است که آمریکا را از صفحه این سرزمین مقدس بیرون راند و در مقابل آن ایستاد و به خداوند توکل می‌کند و عزت را نزد کفار جستجو نمی‌نماید.

سردار سلامی با اشاره به فضیلت روحانیت اظهار داشت: شاهکار ولایت، برهم زدن تمرکز شیاطین عالم از این سرزمین و خروج از یک جنگ جهانی است که همه قدرت های باطل برای آن صف کشیده اند؛ شاهکار ولایت، بدون هیچ آسیبی بر این ملت و قدرتمند تر از زمان اول جنگ خارج شدن، شاهکار ولایت است؛ همه قدرت‌ها که می‌جنگند، بعد از جنگ ضعیف‌تر خارج شده و فرسوده و خسته می شوند؛ امروز به آمریکا نگاه کنید، افسردگی، خستگی، عجز، ناتوانی و ... در سیمای او و رهبرانش می بینید؛ اما باید این سوی صحنه را هم نگاه کرد و به ایران اسلامی با رهبری امام خامنه ای نگریست.

وی ابراز داشت: در دوران رهبری امام خامنه ای، ماجراها پیچیده تر شد؛ یکی باید وسط میدان می ایستاد و تمام مؤمنین و مسلمانان را برای جهاد مهیا می کرد و جبهه وسیعی می ساخت؛ باید دشمن  را تعقیب می کرد و باید در دو جهت جلوراندن کشور و توقف دشمن برنامه ریزی می کرد؛ او باید با یک دست شمشیر و با دست دیگر کتاب خدا را نگه می داشت؛ باید دشمن را متوقف کرده و جبین او را به سمت غرب تغییر می داد و مدام او را از صحنه جغرافیای جهان اسلام دور می کرد؛ باید قدرت می ساخت؛ سخت است که هم در فرایند تولید قدرت و همزمان در جنگ حضور داشت؛ اما این کار را با قدرت ادامه داد.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان ساخت: امروز دشمن در اتاق های فکر خود شبانه روز در طول این چند دهه برای شکستن اسلام و بازگشتن به تاریخ جهان اسلام، توطئه مستمر می چیند. او مدام می اندیشد؛ دشمن بسیار جدی است؛ صاحب تجربه است و او بزرگترین قدرت اقتصادی جهان است و هنوز نافذترین قدرت سیاسی جهان است و هنوز بزرگترین قدرت در عرصه تهاجم فرهنگی است؛ اما روند او به سمت افول است ولی به این معنا نیست که در واقعیت حال، هنوز ضعیف باشد؛ چنین دشمنی با تمام بضاعت و فشار حداکثری و تمام قوا به صحنه آمده است و هنوز بزرگترین قدرت نظامی جهان است.

سردار سلامی اظهار داشت: آمریکایی که امام و رهبر عزیز ما او را شکست داده است، به اندازه تمام قدرت نظامی جهان، قدرت نظامی دارد، دنیا  در مجموع 700 میلیارد دلار بودجه نظامی دارد ؛ ولی آمریکا به تنهایی 700 میلیارد دلار بودجه نظامی دارد.

وی ابراز داشت: امروز پیشوای ما با اعتماد به نفس و آرامش و شجاعتی مثال زدنی در وسط میدان ایستاده است و زبانم بسته است و نمی توانم بسیاری از واقعیت ها را تحت هدایت ایشان انجام شده را به زبان بیاورم؛ اما از ما قبول کنید که یک روحانی با دست های جانباز در میانه میدان جهانی شبانه روز ایستاده است و دشمن را بی عمل گذاشته است.

فرمانده کل سپاه بیان داشت: دشمن مجهز است؛ اما نمی تواند عمل کند و دست های قدرتمند او با ایستادگی رهبر عزیز ما بسته شده است.

سردار سلامی اظهار داشت: امروز جهان اسلام به برکت درخشش نور روحانیت از شهدای عزیز تا عالمان بزرگ و در میانه قلب آن، ولی فقیه، اینچنین دستان دشمن را بسته است و کشور را به پیش می برد
وی ابراز داشت: امروز ما هم دچار مشکلات اقتصادی هستیم؛ اما به دنیا نگاه کنید که در چه مسائل ابتدایی خود مانده اند و حتی برخی در درمان مشکل جهانی کرونا درمانده اند؛ اما ما موفق شده ایم.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان ساخت: دشمن، صوت و کلمه است و می خواهد با اصوات و کلمات ما را شکست دهد؛ اما وقتی این همه عالم و فاضل وارسته داریم که جهاد را بر بستر آگاهی حمل می کنند و به مردم آگاهی و الهام می بخشند و بیان پیشوای انقلابمان را در درون جامعه ترویج می کنند و بسط می کنند و روح جهاد را در مردم زنده می کنند و نشاط انقلاب را در میان جامعه می گسترانند، چنین ملتی هرگز شکست نمی خورند.

سردار سلامی اظهار داشت: از شایعات، اکاذیب و تهاجم فرهنگی دشمن نهراسید، ما بارها او را شکست داده ایم؛ آنها پاسداری را بی دفاع ترور می کنند و فکر می‌کنند جهان را فتح کرده اند؛ اما ما انتقام شهدایمان را خواهیم گرفت.

وی ابراز داشت: هنر و شاهکار این بود که هم قدرت ساختیم و هم کشور را ساخته ایم؛ امروز مردمانمان آرام و شکیبا هستند.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان ساخت: این مردم معجزه کرده اند، ایستاده اند و صادق الوعد بوده اند و همه از حوادث خونین و تلخ صدر اسلام عبرت گرفته اند و امام مسلمین را در محراب تنها نگذاشته‌اند؛ مردم عبرت‌های تاریخ را آموخته‌اند و سال ها زمزمه کرده اند که ای کاش در رکاب امام می بودند و اجازه نمی‌دادند که اهل بیت حرم، طعم اسارت را بچشند و امروز نیز این نکته را حس می کنند که باید وسط میدان باشند.

سردار سلامی اظهار داشت: همگان مشاهده کردند که هرچه دشمن هیاهو کرد و اوهام بافت و هرچه مانع تراشید، این ملت از موانع عبور کرد و بی اعتنا به دشمن شد و ایستاد؛ ما در مسیر پیشرفت هستیم؛ در مسیر ساخت قدرتیم و نگران چیزی نیستیم و سختی ها را پشت سر می گذاریم.

وی گفت: این موهبت الهی و تفاضل است برای ما که امت و امام در پرتو اسلام اینچنین منسجم و معتمد با یکدیگر در میانه کارزارند.

رئیس جمهور:برای رفع مشکلات معیشتی مردم ‌پای کار هستیم/ آینده ایران را بسیار درخشان و امیدوارکننده می‌بینیم

آیت‌الله سید‌ابراهیم رئیسی در نخستین کنگره 4000 شهید روحانی که به صورت تصویری با حضار سخن می‌گفت، اظهار داشت: خداوند متعال، ارسال رسل و انزال کتب برای هدایت انسان فرمود و در آیات اول سوره الرحمن، به همین مسئله اشاره دارد؛ انسانیت انسان در پرتو تعلیم قرآن شکل می گیرد؛ انسانیت انسان در ارتباط با خدا شکل می گیرد؛ نبی اعظم، معلم بشریت بوده و به انسان چگونه زندگی کردن و ارتباط با وحی را می آموزند و عالمان دینی وارثان انبیاء می باشند.

وی ابراز داشت: تعلیم، معرفت افزایی و تربیت نفوس مستعده، نقش عالمان دینی است و دو وظیفه عمده «تعلیم» و «تعدیل» بر عهده آنان است.

رئیس جمهور خاطرنشان ساخت: علمای دین همواره در طول تاریخ بر همین سلوک مشی کرده و راه رفته اند و الگو و اسوه برای همگان شده‌اند؛ اگر زندگی علمای بزرگ را در طول تاریخ ببینیم، همواره بر همین مبنا حرکت کرده اند و به تفسیر، تبیین معارف دین و در کنار آن، مبارزه با فساد و ظلم داشته‌اند.

رئیسی تصریح کرد: اینکه علمای ما مورد خشم و غضب مستکبران قرار گرفته‌اند، به دلیل همین پیش قراولی است؛ امروز امام ما به عنوان بهترین الگو هم در عرصه شاگردپروری و تبیین معارف دین و هم در عرصه مبارزه با ظلم، کفر و الحاد شناخته شده است و رهبری معظم انقلاب نیز الگوی بزرگی برای ماست و علمای بزرگ ما در حوزه های علمیه به ویژه حوزه علمیه قم که نمونه برای همگان هستند، همین مشی را دارند.

وی بیان داشت: آنچه در این عرصه مهم است، آن است که بدانیم کارهای بزرگ، خشیت از خدای متعال می خواهد و رمز موفقیت بزرگان دین ما همین نکته بوده است و همواره به فکر تکلیف و ادای وظیفه بوده‌اند.

رئیس جمهور اظهار داشت: روحانیون در ایام دفاع مقدس، وظیفه خود را حضور در جبهه های دفاع حق علیه باطل می دانستند و به وظیفه الهی می اندیشیدند و همواره خود را در کنار مردم می دیدند و در میان آنان بوده اند و در تمام سختی‌ها حضور داشتند.

رئیسی ابراز داشت: در ایام کرونا مشاهده کردیم که روحانیون چگونه وارد این عرصه شده و جانفشانی کردند و بنده در تماس با برخی مدیران بیمارستانی ها از جهاد و فداکاری های روحانیون بسیار شنیدم و بیان می‌کردند که ما نمی‌دانستیم «در کنار مردم بودن» و «با درد مردم همراه بودن»، در روحانیت ما وجود دارد.

وی خاطرنشان ساخت: روحانیت اینگونه پرورش پیدا کرده است و دلیل اینکه امروز روحانیت علیرغم تمام شایعات و تهمت ها در دل مردم جای دارد، همین مسئله است که حوزه و روحانیت، کنار مردم حضور داشته و به مردم نمی گویند، بروید؛ بلکه می گویند بیایید؛ آنها خود عامل به گفته ها هستند و عمل می کنند.

سخنران کنگره شهدای روحانی تصریح کرد: امروز اگر تعداد شهدا را در اقشار گوناگون مشاهده کنیم، بالاترین تعداد شهید در اقشار مختلف، مرتبط با صنف روحانیت است که نشان دهنده پیشپقراولی و پیشتازی روحانیت می‌باشد.

رئیس جمهور بیان داشت: امروز روحانیون، مشکلات معیشتی بسیاری داشته و کمترین میزان دریافتی، مربوط به طلاب و فضلای ماست؛ اما بیشترین حضور و جانفشانی و با مردم و در کنار آنان بودن را از روحانیون می بینیم.

رئیسی اظهار داشت: باید زندگی شهید اصلانی که در حرم مطهر رضوی به شهادت رسید را نگاه کرد که چگونه می زیست و با تمام وجود در کنار مردم در حاشیه شهر مشهد زندگی می کرد و این افراد، حجت الهی بر تمام ما هستند.

وی خطاب به خانواده معظم شهدای روحانی، خاطرنشان ساخت: حقیقتا خون مطهر شهدا از عالم جهل زدایی کرد و خون شهدای ما، امتداد خون مطهر أباعبدالله الحسین (ع) است و آثار و برکات آن بر همگان روشن است.

سخنران کنگره شهدای روحانی تصریح کرد: امروز یمن به برکت خون مطهر شهدا ایستادگی می کند و این نکته را در جای جای عالم مشاهده می کنیم که گره زدایی از مشکلات عالم اسلام به برکت خون شهدا اتفاق می افتد.

رئیس جمهور بیان داشت: پیام شهدای عالیقدر، استقلال، آزادی، عمل به دین و پاسداری از ارزش ها، ایستادگی در مقابل دشمنان، وحدت و انسجام ملی، ساختن کشور، رفع مشکلات و پریشانی های مردم و توجه به آنان است.

رئیسی اظهار داشت: امروز جهاد تبیین که مطابق با منویات رهبر انقلاب بر همگان لازم است، باید مورد توجه قرار بگیرد و به این مسئله بپردازیم.

وی خاطرنشان ساخت: امروز بنده در کسوت خدمتگزاری به مردم مشاهده کرده ام که اگر با مردم صادق باشیم، همراهی مردم را به همراه دارد؛ دشمن در جریان عادلانه سازی یارانه ها بسیار تلاش کرد خرابکاری داشته باشد؛ اما بصیرت مردم و ایستادگی آنان، برنامه های آنان را خراب نمود.

سخنران کنگره شهدای روحانی تصریح کرد: مردم به همراهی با دولت که از منویات رهبر معظم انقلاب است، لبیک گفته و دشمنان و بدخواهان را به زیبایی، ناکام گذاشته اند.

رئیس جمهور بیان داشت: امروز دولت وظیفه خود می داند که همچون حضور قوی در عرصه کنترل کرونا، در عرصه معیشت مردم نیز تلاش بیشتری داشته و با مدد الهی، رهبری رهبر فرزانه انقلاب و پشتوانه مردم و صاحب نظران، در رفع مشکلات به ویژه مشکلات معیشتی مردم تلاش نماید.

رئیسی اظهار داشت: راهبرد ما در کشور، راهبرد بیان شده از سوی رهبر معظم انقلاب است؛ ما رفع تحریم ها را دنبال می کنیم؛ اما مهمتر از رفع تحریم ها، توجه به ظرفیت های داخلی است و برای رفع مشکلات معیشتی مردم کوشش خواهیم کرد و پای کار هستیم.

وی راهبرد دشمن را مأیوس کردن مردم و راهبرد نظام را امیدوارکردن آنان دانست و گفت: هر شخصی با قلم، قدم و اقدامش کاری کند که مردم مأیوس و ناامید شوند، در جهت راهبرد دشمن حرکت کرده و هر شخصی اقدامی در جهت امیدوار نمودن مردم داشته باشد، در راهبرد نظام و رهبری حرکت نموده است.

سخنران کنگره شهدای روحانی تصریح کرد: بنده به عنوان یک طلبه و خدمتگزار، آینده را بسیار درخشان و امیدوارکننده می بینیم و تلاش شبانه روزی خواهیم داشت تا مردم عزیز، احساس عدالت، امنیت، پیشرفت و ... داشته باشند و این مسئله را  مسئله ای شدنی می دانیم.

رئیس جمهور در پایان بیان داشت: متأسفانه مشکلات کاری سبب شد که نتوانم به صورت حضوری در این کنگره بزرگ شرکت کنم و از همه بزرگواران دست اندرکار تقدیر و تشکر دارم.

قرائت دلنوشته فرزند نخستین شهید روحانی مدافع حرم مصطفی مالامیری، رونمایی از تمبر یادبود و محصولات فرهنگی کنگره و قرائت بیانیه پایانی کنگره شهدای روحانی نیز از دیگر بخش‌های این همایش بوده است.

کنگره 4000 شهید روحانی با تشییع پیکر حسینعلی شاهچراغی طلبه شهید تازه تفحص شده، در مصلای شهر مقدس قم و در جوار بارگاه حضرت معصومه(س) به کار خود پایان داد.

 

انتهای پیام/ج