09:27 - 1401/06/14
کد خبر: 96528

در نشست پیشگیری از کلاهبرداری سایبری اردبیل مطرح شد؛

آگاه سازی عمومی مهمترین عامل کاهش جرائم سایبری/ کلاهبرداری، بیشترین جرم سایبری در استان اردبیل

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان با اشاره به افزایش پرونده های قضایی کلاهبرداری در فضای مجازی گفت:دستگاه قضایی در دفاع از حقوق عامه و جامعه، به جد ترک فعل مدیران و مسئولان بخشهای مختلف را رصد می کند

به گزارش سبلان ما ، نشست تخصصی بررسی راهکارهای عملی و اجرایی پیشگیری از کلاهبرداری سایبری با حضور کارشناسان و مشاوران  دادگستری استان اردبیل، نیروی انتظامی، پلیس فتا، صدا و سیما، استانداری و خانه مطبوعات در دادگستری استان اردبیل برگزار شد.

جلال آفاقی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان در این نشست  با اشاره به افزایش پرونده های قضایی کلاهبرداری در فضای مجازی پنج ماهه گذشته سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، گفت: از مجموع ۸۴۸ فقره پرونده متشکله مرتبط با فضای مجازی، ۴۱۲ فقره مربوط به کلاهبرداری سایبری می باشد. وی با اشاره براینکه آمار وقوع جرائم اینترنتی به ویژه با موضوع کلاهبرداری در جامعه قطعا بیش از آمار موجود درباره پرونده های قضایی است، ادامه داد: موارد زیادی وجود دارد که به لحاظ عدم شکایت شاکی خصوصی و یا عدم گزارش به مراجع قضایی منجر به تشکیل پرونده و لحاظ در آمار مربوطه، نمی شود.

وی با تشریح پیچیدگی خاص جرم کلاهبرداری سایبری در مقایسه با شیوه های سنتی و قدیمی کلاهبرداری، به نگاه خاص قانونگذار دراین خصوص اشاره کرده، اظهار داشت: در بحث مبارزه و پیشگیری از جرائم اینترنتی نگاه و حساسیت متفاوتی لازم است چرا که تجربه نشان داده است می تواند قربانی زیادی بگیرد.

این مقام قضایی با تاکید بر اینکه هدف تمام دستگاهها، سازمانها و نهادها ارتقاء آرامش و امنیت و آسایش مردم باشد، از ضعف شدید نظارت ها در گذشته سیستم اداری انتقاد کرده، توجه لازم به مسئولیت های شرعی و قانونی دراین خصوص را خواستار شد.

معاون رییس کل دادگستری استان اردبیل از نحوه مدیریت جلسات در ادارات و کارکرد جلسات انتقاد کرد و گفت: با صرف ذکر اهمیت مسائل و تکرار مسائل توسط اعضاء کار بجایی نمی رسد و جز اتلاف وقت و هزینه نیست.

آفاقی به لزوم نتیجه بخشی جلسات تخصصی اشاره کرد و گفت: در هرجلسه هر نماینده حاضر باید به اقدامات ممکن از ناحیه دستگاه متبوع اشاره کند و طی یک تقسیم کار شایسته، از ظرفیت جلسات برای هم افزایی سازمانها و استفاده از ظرفیت همدیگر برای خدمت رسانی و پرهیز از موازی کاری ها استفاده شود.

وی سنجش بازخوردها را از اصول مدیریت علمی دانسته، افزود: بدون توجه به میزان اثرگذاری و اثر بخش برنامه ها، امکان تحقق اهداف و دستیابی به موفقیت نخواهد بود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم رییس کل دادگستری استان اردبیل در این نشست همچنین عزم دستگاه قضایی برای پیگیری ترک فعل در بخش های مختلف اداری را یادآور شده، گفت: دستگاه قضایی در دفاع از حقوق عامه و جامعه، به جد ترک فعل مدیران و مسئولان بخشهای مختلف را رصد می کند و درصورت احراز چنین جرمی، به شدت برخورد می کند.

 

مرادی معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز دراین نشست، ضمن تاکید به ارتقاء آگاهی های عمومی و داشتن برنامه های مستمر دراین خصوص، ارتقاء عملکرد دستگاهها و انجام وظیفه قانونی شایسته مسئولان و متولیان امور را در پیشگیری از آسیب ها و جرائم ضروری تر دانست.

وی از اختصاص شعب ویژه در دادسرا برای جرائم سایبری خبر داده، آمادگی دادستانی مرکز استان برای هرگونه حمایت قانونی از سازمانها در انجام وظایف ذاتی خویش به ویژه در کنترل و کاهش جرائم سایبری را اعلام کرد.

 

سرهنگ قهرمان طالع رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان نیز دراین نشست تخصصی با اعلام ضریب نفوذ بیش از هشتاد درصدی اینترنت در کشور، بیشتر تعلق پهنای باند کشور را به شبکه های اجتماعی عنوان کرده، ضمن تشریح جرائم پرتکرار فضای مجازی در استان، افزود: ۴۲ درصد جرائم سایبری استان اردبیل در بستر شبکه اینستاگرام، ۲۷ درصد در ارتباط با سایت دیوار، هشت درصد در محیط واتساپ و هفت درصد در ارتباط با شبکه تلگرام بوده است.

وی ضمن ارائه گزارشی از اقدامات پیشگیرانه پلیس فتا، بر آموزش های  دیجیتال محور و استفاده از فناوری های نوین و همچنین تولید محتواهای جذاب و کوتاه و کاربردی در آگاه سازی عمومی تاکید کرد.

رییس پلیس فتای استان ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه همکاری با دستگاهها در برگزاری دوره ها و کارگاههای آموزشی، هم افزایی سازمانها و استفاده از ظرفیت همدیگر برای دستیابی به هدف را ضروری خواند.

سرهنگ قهرمان طالع کشف جرائم اینترنتی را به لحاظ مسائل فنی، بسیار پیچیده و پر هزینه  دانسته از اقشار مختلف مردمی خواست در استفاده و مواجهه با سیستم ها و دستگاههای مرتبط با فضای مجازی دقت و حساسیت و هوشیاری لازم را داشته بلشند.

وی با اشاره به وجود شکایات متعددی از کلاهبرداری به شیوه اسکیمر و کپی مشخصات کارت بانکی توسط دستگاههای غیر مجاز شبیه کارت خوان، افزود: انجام خرید از فروشگاههای معتبر ضرورت دارد . وی ادامه داد: بررسی پرونده های پلیسی دراین خصوص نشانگر استفاده مجرمین از پوشش فروشندگان سیار برای عمل مجرمانه خود در کپی اطلاعات کارت های بانکی مشتریان می باشد.

نورعلیپور رییس خانه مطبوعات استان نیز در این نشست از آمادگی خانه رسانه و مطبوعات استان برای هرگونه همکاری با سازمانهای متولی در تولید محتواهای رسانه ای و پیشگیرانه لازم و کمک به ارتقاء آگاهی های عمومی خبر داد.

نمایندگان حاضر از صدا وسیمای مرکز اردبیل، اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری،  اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرکدام بطور جداگانه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در کنترل و کاهش جرائم سایبری به ویژه کلاهبرداری های اینترنتی برای هرگونه همکاری با دستگاههای حاضر در نشست به منظور پیشگیری از کلاهبرداری سایبری در استان اعلام آمادگی کردند.

ساماندهی امور خیریه در رسانه های مجازی استان، افزایش نظارت بر فضای مجازی در استان با رویکرد اقدامات پیشگیرانه از جرائم و کلاهبرداری، تولید محتواهای لازم در فضای مجازی، برگزاری دوره های آموزشی ویژه کارکنان دولتی و همچنین توسعه کارگاههای آموزشی دانش آموزی در مدارس، نظارت بر عملکرد فروشگاههای اینترنتی و ساماندهی لازم دراین خصوص و تقویت برنامه های رسانه ای به ویژه در بخش های مختلف صدا وسیما با لحاظ دسته بندی مخاطبان و تولید محتواهای متناسب با هر گروه به منظور افزایش سواد رسانه ای و  کنترل و پیشگیری از جرائم سایبری از جمله مباحث مطروحه در نشست تخصصی بررسی راهکارهای عملی و اجرایی پیشگیری از کلاهبرداری سایبری در اردبیل بود.

 

انتهای پیام/ج