12:15 - 1401/06/23
کد خبر: 96613

در دیدار نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از شرکت کشت و صنعت مغان مطرح شد؛

نظام جامع کشت و صنعت مغان تدوین می شود/پیگیری طرح کشت نشایی دانش بنیان در کشت و صنعت

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با بیان اینکه طرح تحول شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان آماده شده است، گفت: نظام جامع این بنگاه اقتصادی نیز تدوین می شود.

به گزارش سبلان ما ،ولی اسماعیلی  نائب رئیس اول کمیسیون امور اجتماعی مجلس شورای اسلامی و هیئت همراه با قاسم محمدی، مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان دیدار و گفتگو کرد.

ولی اسماعیلی، نماینده شهرستان های گرمی و انگوت با آرزوی توفیق به مدیرعامل جدید گفت: با توجه به شناختی که از توانمندی، مدیریت عالی در زمینه کشاورزی و تخصص مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان دارم، امید این دارم که این مجموعه به معنای واقعی کلمه به نگین مغان و کشور تبدیل گردد. تقویت این بنگاه اقتصادی به نفع شهرهای شمال استان و کل استان می تواند از مزایا و منافع این ذخیره عظیم بهره برداری بکند.

 نائب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: ما در اکو بازار 350 میلیون نفری داریم و برای بدست آوردن این بازار در مقابل رقبایی مثل اسرائیل باید خودمان را با کشورهای عضو اکو وفق بدهیم و مجلس شورای اسلامی نیز از لحاظ روابط بین الملل آماده هرگونه همکاری در این خصوص می باشد.  

رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل گفت: کارها باید با روش های نوین اجرایی بشود. ما چاره ای غیر از نوین کردن کشت نداریم و باید برای مدیریت بحران آب برنامه ریزی اساسی بشود.  

لازم بذکر است، در این دیدار که حسین مولایی، فرماندار شهرستان گرمی و لطفعلی زیادی، فرماندار شهرستان انگوت، جواد خلیلی، بخشدار مرکزی گرمی و ابوالفضل علایی، بخشدار مرکزی انگوت نیز حضور داشتند و ضمن تبریک به مدیرعامل جدید در خصوص برخی مسائل کاری به بحث و تبادل نظر پرداختند.

نظام جامع کشت و صنعت مغان تدوین می شود

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در این دیدار گفت: یکی از کارهای عمده در این بنگاه اقتصادی پایلوت یا پیشران بذر در گونه های مختلف است. طبق توافقی که در سفر به صربستان داشتیم، طرف مقابل 25 هزار اصله نهال به شرکت کشت و صنعت مغان تحویل خواهد داد که 10 هزار اصله نهال وارد شده و 15 هزار اصله نهال دیگر وارد خواهد شد. این نهال ها که در ارقام مختلف و هسته دار می باشند، علاوه بر تامین نیازهای شرکت و منطقه نیازمندی های کشور در زمینه نهال هسته دار را تامین خواهد کرد. این نهال ها در طی دو سال به باردهی می رسند.

 وی افزود: کشت نشایی دانش بنیان و بذرهایی که راندمان تولید محصول را در واحد سطح افزایش می دهد، پیگیری می شود. در دنیای امروزی بجای خرید و فروش محصول، لاین داد و ستد می شود و ما می توانیم در تامین نیازهای آذربایجان، قزاقستان و قفقاز بعنوان پدافند غیرعامل عمل بکنیم.
 

محمدی اظهار داشت: رئیس جمهور از طرف مقام معظم رهبری ملزم به مدیریت آب شده و برای آبیاری زیرسطحی دستور لازم به وزیر محترم جهاد کشاورزی صادر شده و از طرف ایشان به جد در دست پیگیری می باشد. اخیراً از مرکز پیشران بازدید بعمل آورده و با دستاوردهای نوین آنان در زمینه تیپ زیرسطحی از نزدیک آشنا شدیم. این فناوری در مقایسه با کشور اسرائیل 20 درصد پیشرفته تر بوده و هوشمند می باشد و در ارتقای بهره وری آب، افزایش راندمان تولید و جلوگیری از تبخیر آب نقش قابل توجهی دارد.

وی گفت: 1000 هکتار از آبیاری زیرسطحی در شرکت مغان و 1000 هکتار دیگر در کارون توسط دولت بصورت بلاعوض و رایگان اجرا خواهد شد و 200 هکتار دیگر نیز با تامین اعتبار از محل منابع داخلی اجرا خواهد شد.

محمدی با بیان اینکه طرح تحول شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان آماده  شده است، گفت: نظام جامع این بنگاه اقتصادی نیز تدوین می شود.

 

انتهای پیام/ج