سه‌شنبه 1403/04/26 06:58 اردبیل

دمای هوای امروز: 22 درجه سلسیوس

خبر های امروز: 0
1403-03-08 11:04 - شماره خبر : 103293 0
سرنوشت مبهم بازار آهن‌فروشان اردبیل؛

همسایه مزاحم اردبیلی‌ها قصد رفتن ندارد

گرچه شهرداری اردبیل با کلنگ‌زنی بازار جدید آهن‌فروشان می‌خواهد این صنف را به خارج از شهر منتقل کند، اما هنوز صاحبان آهن قصد رفتن ندارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی «سبلان ما»، وجود برخی صنوف در داخل شهر که به‌عنوان صنوف مزاحم شناخته می‌شود باعث بروز مشکلات متعددی برای شهروندان می‌شود که از جمله این مشکلات و معضلات می‌توان به برهم خوردن سیمای شهر، آلودگی‌های سمعی‌بصری و ترافیک اشاره کرد.

 به‌موجب آیین‌نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، شهرداری‌ها موظف هستند به‌منظور رفع مزاحمت مشاغل و اصناف مزاحم متناسب با وضعیت فعالیت، مکان استقرار و ماهیت شغلی آنها، نسبت به صدور حکم انتقال، جابه‌جایی یا رفع مزاحمت از طریق اصلاح فر آیند کار، تغییر فعالیت یا نوسازی اقدام کنند و در صورت عدم اجرای حکم شهرداری توسط صاحبان مشاغل یا اصناف مذکور، شهرداری موظف است نسبت به تعطیلی آنها مطابق مفاد بند (۲۰) ماده (۵۵) قانون شهرداری اقدام کند.

 از جمله صنوفی که باعث بروز مشکلات متعدد در شهر اردبیل می‌شود صنف آهن‌فروشان است؛ واقع‌شدن این صنف در مرکز شهر موجب سلب آسایش ساکنین اطراف آن و ترافیک شده است. 

 یکی از ساکنین محله شهرک سبلان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «سبلان ما»؛ اظهار داشت: بیش از ۱۵ سال است که در این محل ساکن هستیم و مسئولین هرسال قول‌هایی مبنی بر انتقال بازار آهن‌فروشان به بیرون از آن را می‌دهند؛ ولی تا کنون این وعده‌هاعملی نشده است. وجود این بازار آسایش ما را سلب کرده و سروصدای زیاد و ترافیک شدید باعث شده حتی کسی حاضر به خرید منازلمان هم نباشد.

 

همسایه مزاحم اردبیلی‌ها قصد رفتن ندارد

 ساماندهی اصناف مزاحم ضروری است

 سید حامد عاملی استاندار اردبیل در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «سبلان ما»؛ با اشاره به اینکه وجود برخی از مشاغل در داخل شهر از نظر عرفی و قانونی مناسب نیست و باعث بسیاری از مشکلات و برهم‌خوردن سیما منظر شهر می‌شود افزود: تراکم جمعیت در اردبیل ۹۵ نفر در هر هکتار است که نسبت به میانگین کشوری بالاتراست و این تراکم جمعیت خود باعث بروز بسیاری از مشکلات می‌شود و خروج برخی مشاغل از شهر باعث مرتفع‌شدن بسیاری از مشکلات ترافیکی و آلودگی‌های سمعی‌بصری خواهد شد.

 وی افزود: بافت شهرسازی اردبیل نسبت به هویت تاریخی اردبیل دچار عقب‌ماندگی شده است و اگر بخواهیم این عقب‌ماندگی را جبران کنیم باید منافع فردی را کنار بگذاریم و اولویت ما منافع عمومی باشد؛ چراکه تصمیمات ما بر نسل‌های آینده‌ای که در این شهر زندگی خواهند کرد تأثیر خواهد گذاشت.

 بازار آهن‌فروشان اردبیل به خارج از شهر انتقال می‌یابد

 محمود صفری شهردار اردبیل گفت: با شروع پروژه ساخت بازار آهن‌فروشان اردبیل در خارج از شهر مجموعه کنونی به محل جدید خود انتقال خواهد یافت.

 وی با اشاره به اینکه این مجموعه ظرف سه سال به بهره‌برداری می‌رسد افزود: کاهش آلودگی‌های بصری، صوتی و کاهش ترافیک از مزایای انتقال بازار آهن‌فروشان به خارج از شهر است.

 صفری ادامه داد: بازار جدید آهن‌فروشان اردبیل برای اولین‌بار در سطح استان اجرا می‌شود و دارای امکاناتی مانند جایگاه سوخت، بانک و خودپرداز، توقفگاه خودروهای سبک‌وسنگین، پاسگاه نیروی انتظامی، ایستگاه آتش‌نشانی، فضای استراحت رانندگان، سرویس بهداشتی، خدمات تجاری، فضای سبز، سالن غذاخوری و فروشگاه است.
شهردار اردبیل تأکید کرد: انتقال مشاغل مزاحم در راستای رفاه حال شهروندان با جدیت پیگیری می‌شود و تا شهریورماه نیز وانت‌بارهای میوه‌فروشی هم ساماندهی خواهند شد.

بعد از گذشت ۱۵ سال مسئولین اردبیلی مصمم شده‌اند این پروژه را به سرانجام برسانند ولی ساخت این مجموعه فقط یک طرف قضیه است و طرف دیگر آن صنف آهن‌فروشان اردبیل و مشاغل وابسته به آن است که به نظر می‌رسد چندان از افتتاح بازار آهن‌فروشان در خارج از شهر راضی نیستند به‌طوری که رئیس و اعضا هیئت‌امنای این اتحادیه در شب کلنگ‌زنی مجموعه جدید آهن‌فروشان اردبیل اطلاعیه صادر کرده و گفتند:« بازار جدید آهن‌فروشان هیچ ارتباطی با اتحادیه آهن‌فروشان ندارد».

 

همسایه مزاحم اردبیلی‌ها قصد رفتن ندارد

شهرداری به دنبال درآمدزایی است

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «سبلان ما» و به نقل از کافه اقتصاد آیدین محمدپور رئیس اتحادیه آهن‌فروشان، فلز، آلومینیوم کاران و شیشه‌گران اردبیل گفت: بحث انتقال بازار آهن‌فروشان مشکلات بزرگی را در بر دارد و نگرش دستگاه‌های مربوطه مرتبط، بدون درنظرگرفتن خواسته‌های اعضا اتحادیه صرفٱ به‌عنوان درآمدزایی است.

وی افزود: باتوجه‌به بحث انتقال صنوف آلاینده کسب‌وکار مزاحم که از سال ۱۳۸۵ مطرح شده است  طبق مصوبه هیئت وزیران و معاون اول رئیس‌جمهور نامه به شماره ۱۲۰۳۰۸۰/ت ۳۹۷۲۵ مورخه۱۳۸۷/۰۷/۱۷ انتقال به عهده استانداری‌ها و با تأمین زمین لازم و ایجاد زیرساخت‌ها و خدمات شهری با اجرا توسط خود اتحادیه‌های مربوطه انجام می‌شود و از سال ۹۰ این اتحادیه طبق جلسات و مکاتبات متعدد که با استانداری، شهرداری، شورای شهر و شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی اعلام آمادگی خود را با واگذاری زمین، جهت اجرا و با منابع مالی اعضا اتحادیه و تغییر کاربری توسط دستگاه‌های مربوطه پیش‌قدم بوده است؛ ولی بنا به دلایل متعدد و هیچ‌گونه همکاری توسط متولیان مرتبط به تحقق نرسیده است.

 رئیس اتحادیه آهن‌فروشان ادامه داد: شهرداری و شورای شهر وقت بدون هیچ‌گونه هماهنگی و همکاری با این اتحادیه که ۸۰ درصد صنوف مزاحم زیر نظر این اتحادیه بوده پروژه را با کنارگذاشتن اتحادیه با برآورد هزینه گزاف به بخش خصوصی واگذار کردند، درحالی‌که خود اعضاء اتحادیه پروژه مربوطه را با هزینه خیلی کمتر می‌توانند به سرانجام برساند.

وی تأکید کرد: جاده‌ای که برای این بازار در نظر گرفته شده مستقل نیست و امنیت جاده توریستی و بین‌المللی راهم به خطر می‌اندازد و باید این قضیه کارشناسی شود.

 

همسایه مزاحم اردبیلی‌ها قصد رفتن ندارد

 شورای شهر تصمیم‌گیر است

 میرمحمد سید هاشمی رئیس شورای شهر اردبیل در واکنش به اطلاعیه اتحادیه آهن‌فروشان به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سبلان ما گفت: تصمیمات حوزه شهری با اعضای شورای اسلامی آن شهر است و تشکل‌های صنفی نیز باید از تصمیماتی که برای شهر گرفته می‌شود تبعیت کنند.

 وی افزود: باید از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاران در پروژه‌های شهری بهره برد و در سطح شهر اردبیل پروزه های مختلفی در حال اجرا است که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها شاهد ایجاد درآمد پایدار برای شهر اردبیل خواهیم شد.

 رئیس شورای شهر اردبیل ادامه داد: باتوجه‌به اینکه برخی مشاغل از جمله صنف آهن‌فروشان در شهر باعث ایجاد معضلات متعددی برای همشهریان از جمله مشکلات ترافیکی آلایندگی‌های سمعمی بصری می‌شود شورای شهر تصمیم گرفته این مشاغل را در راستای منافع عمومی در خارج از شهر جانمایی شود و علاوه بر صنف آهن‌فروشان سایر صنوف هم که به‌عنوان صنف مزاحم شمار می‌آیند به خارج از شهر انتقال خواهند یافت.

وی باتوجه‌به حواشی ایجاد شده در مورد انتقال بازار آهن‌فروشان به خارج از شهر گفت: تصمیمات شهری مربوط به افراد نمی‌شود؛ بلکه یک تصمیم جمعی در راستای منافع شهر است و باید همه تابع قانون و منافع عمومی شهر باشیم.

انتهای خبر/ 

https://www.sabalanema.ir/short/4PbKQ
اخبار مرتبط
تبادل نظر
نام:
ایمیل: ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد کنید
نظر:
آخرین اخبار
  • مشاهده بیشتر