تازه ها

پربیننده ترین

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با بیان اینکه حفظ هویت 19 ژانویه، حفظ تاریخ است از تاسیس میدان قزلباشان در جوار بقعه شیخ صفی الدین خبرداد و گفت: کلاه قزلباشان نیز به عنوان نماد اردبیل طراحی و به زائرین شیخ و سایر گردشگران عرضه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل شامگاه امروز در همایش بزرگداشت روز آذری های مسلمان جهان که در نگارخانه خطایی اردبیل برگزار شد، به تبیین عرفان اسلامی در دو مکتب بغداد و خراسان پرداخت و گفت:مکتب بغداد بر پایه زهد بنا نهاده شده در حالیکه مکتب خراسان بر پایه عشق به جمال حضرت حق بناده نهاده شده به طوریکه سالک در آن محو می شود.

وی به ویژگی های شیخ صفی الدین اشاره کرد و با بیان اینکه شیخ با تسخیر دلها در واقع آناتولی آن زمان را تسخیر کرد، گفت: کارهای عظیمی که توسط شیخ صفی الدین در جهان آن زمان انجام داده است، قلم ها در به تصویر کشیدن آن عاجز هستند.

امام جمعه اردبیل در ادامه سخنان خود به بیان نمونه هایی از جهان گشایی های شاهان آن دوران اشاره کرد و گفت: عظمت شیخ صفی الدین در تسخیر قلوب ملت ها و تاثیر گذاری وی در ملت های آن زمان به قدری بزرگ و شگرف است که جهان گشایی شاهانی چون تیمور و نادر شاه با تمام عظمت شان ناچیز است، چراکه بر اثر نفوذ کلام شیخ صفی در دیار آناتولی سیل جمعیت به سمت اردبیل روان شد.

وی به تبیین تاریخچه قزلباشان در دوره صفویه نیز اشاره کرد و گفت: جماعتی که به عشق زیارت شیخ از سرتاسر آناتولی به سمت اردبیل روان شدند و در این دیار سکنی گزیدند، هسته اولیه قزلباشان را تشکیل دادند و این به خاطر ارادتی بود که به شیخ صفی الدین اردبیلی داشتند.

میدان قزلباشان در اردبیل تاسیس می شود

آیت الله عاملی در ادامه سخنان خود از تاسیس میدان بزرگ قزلباشان در کنار بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی خبرداد و گفت: کشور باید قدردان قزلباشان باشد چرا که پایه های حکومت صفویه که منجر به شکل گیری ایران واحد در آن زمان شد بر پایه ایثارگری های قزلباشان بود.

وی به جنگ چالدران نیز اشاره کرد و گفت: این جنگ به خاطر جلوگیری از مهاجرت مردم آناتولی به اردبیل  و ملخق شدن به شیخ انجام گرفت.

امام جمعه اردبیل با بیان اینکه در آن زمان بیش از 13هزار نفر از مردم آناتولی به اردبیل آمده بودند، گفت: محلات قدیم اردبیل و موقوفات به جای مانده از آن دوران بر این ادعا گواهی می دهند.

شاهان نالایق،افول ایران  را رقم زدند

وی با انتقاد از شاهان بعد از دوران صفویه گفت: شاهان نالایق در آغاز تحولات علمی جهانی،افول ایران در آن زمان را رقم زدند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود به سفر خود به ترکیه اشاره کرد و گفت: 50 جلد کتاب مستدل در وصف اردبیل و زمان صفویه در ترکیه نوشته شده است، در حالیکه در هیچ کجای دنیا این حجم از کتاب در مورد یک شهر ازیک کشور نوشته نشده است.

وجود بیش از 5هزار سند تاریخی صفویه در آرشیو دولت عثمانی

آیت الله عاملی به اسناد موجود در رابطه با صفویه و اردبیل در کشور ترکیه اشاره کرد و گفت: طبق گفته های کارشاسان  و محققان ترکیه ای بیش از 5 هزار و دویست سند در آرشیو دولت عثمانی در خصوص صفویه و اردبیل موجود است که این خود بهترین فرصت مطالعاتی برای محققان و صفویه پژوهان است در حالیکه اسناد موجود در ایران بسیار کم بوده چرا که اسناد ما در گذر زمان از بین رفته است.

وی با بیان اینکه دشمنان اسلام پروژه دین ستیزی و ایران ستیزی را در کشورهای همسایه ایران آغاز کرده اند، گفت: دشمنان از این نکته غافل هستند که دین صدها جان دارد و حتی اگر صدها بارهم از بین ببرند باز زنده شده  و با نور خود به مبارزه با پلیدی ها خواهد پرداخت.

19ژانویه، روز بازگشت و رجعت به وطن است

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود به تاریخچه ۱۹ ژانویه به عنوان روز آذری های مسلمان جهان اشاره کرد و گفت: این روز  نقطه عطف در تاریخ ایران، اسلام و آذربایجان است چراکه این روز، روز بازگشت و رجعت به وطن است.

 
وی در ادامه سخنان خود به قدم‌های برداشته شده در راستای حفظ هویت تاریخی آذری‌های جهان اشاره کرد و گفت: ۱۹ ژانویه و روز بزرگداشت آذری‌های مسلمان جهان یکی از این اقدامات بوده  است.
 
امام جمعه اردبیل با بیان اینکه 19 ژانویه، حفظ تاریخ است، گفت: هرکس به دنبال تحریف تاریخ باشد در واقع سرخودش کلاه گذاشته است.
 
حفظ هویت 19 ژانویه در واقع حفظ تاریخ است
 
آیت الله عاملی با بیان اینکه حماسه آذری ها در 19 ژانویه تمام آمال و اندیشه های دشمنان را از بین برد گفت: 19 ژانویه در واقع روز رجعت و بازگشت به وطن است و این نقطه عطف در تاریخ آذربایجان است.
 
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل از احیای کلاه قزلباشان خبرداد و گفت: با تولید انبوه این کلاه می توان آن را به عنوان نماد اردبیل به زائرین شیخ صفی و همه توریست ها عرضه کرد و به این ترتیب شکوه و عظمت اردبیل در گذشته را در این دیار کهن زنده کرد.
 
گردآوری دایره المعارف و لغت نامه آذری، دومین گام در راستای تقویت هویت آذری های جهان
 
این استاد حوزه و دانشگاه از گردآوری دایره المعارف بزرگ و لغت نامه آذری خبرداد و گفت: این لغت نامه بزرگترین خدمت به زبان و ادبیات آذری در جهان است چراکه در تالبف آن سعی شده با گردآوری تمام واژگان آذری از ایران گرفته تا ترکه و جمهوری آذربایجان به اصالت این زبان در گذشته برگردیم.
 
وی با بیان اینکه تا به امروز ۵۲ هزار لغت فقط برای کلمه الف جمع‌آوری شده است، گفت: قصد داشتیم در زمان سفر ریاست جمهوری به استان اردبیل از این کار بزرگ رونمایی کنیم که متاسفانه بی علاقگی وی به این کار ارزشمند، رونمایی از این اثر ماندگار را به تاخیر انداخت.
 
 
انتهای پیام/ج
ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.