13:18 - 1391/08/03
کد خبر: 647

احتمال توقف اعزام حجاج به عربستان

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به برنامه ریزی برای هدفمندکردن سهمیه‌های حج عمره، اعلام کرد: امیدوارم این شفاف سازی در راستای خدمت رسانی و پاسخگویی به ملت شریف ایران رنگ و بوی سیاسی به خود نگیرد و برخی به آن به عنوان یک تسویه حساب نگاه نکنند.

 

به گزارش سبلانه حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد موسوی در گفتگو با خبرنگار اعزامی مهر در مکه مکرمه با بیان اینکه درباره آخرین وضعیت سهمیه‌های حج عمره ایران، گفت: تاکنون برای تعیین تکلیف وضعیت سهمیه‌های حج عمره مذاکراتی با مسئولان وزارت حج عربستان سعودی انجام شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه این احتمال وجود دارد که به منظور توسعه بیت الله الحرام و مسجد نبی (ص) انجام حج عمره برای تمامی کشورها به مدت چند ماه متوقف شود، تصریح کرد: بر این اساس برخی اظهارنظرها درباره شرایط عمره امسال و سهمیه ها به جا نبوده و ای کاش این اظهارات انجام نمی شد.

مشاور رئیس جمهور در پاسخ به طرح سازمان حج و زیارت برای واقعی شدن سهمیه‌های حج عمره، اظهار داشت: آنچه که به مردم قول داده ایم آن است که هدفمندی سهمیه‌های حج عمره را در دستور کار قرار داده ایم.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه فعلا امکان هدفمندی سهمیه‌های حج تمتع در دستور کار نیست، بیان کرد: در مرحله اول باید امکان واقعی و شفاف شدن سهمیه‌های حج عمره را اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد متقاضیان انجام حج عمره در ایرن به حدود 6 میلیون نفر افزایش یافته است، بیان کرد: از این رو به عنوان رئیس سازمان حج و زیارت قصد دارم نورافکن ها را روشن کنیم تا همه زوایای حج تمتع روشن شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید احمد موسوی، تاکید کرد: امیدوارم این شفاف سازی در راستای خدمت رسانی و پاسخگویی به مردم و ملت شریف ایران رنگ و بوی سیاسی به خود نگیرد و برخی از این موضوع به عنوان یک تسویه حساب جناحی نگاه نکنند تا بتوانیم آن را اصلاح کنیم.

رئیس سازمان حج همچنین در خصوص واقعی شدن سهمیه های حج تمتع، توضیح داد: در این رابطه چون سازمان حج متولی اصلی نبوده نمی توان در شرایط فعلی اقدامی برای واقعی شدن سهمیه ها انجام داد.

این عضو شورای عالی حج همچنین درباره مطرح شدن بحث تفاهم نامه حج امسال در مجلس شورای اسلامی، توضیح داد: متاسافانه امسال برگزاری مناسک حج برای زائران ایرانی در سرزمین وحی با استرس هایی همراه بوده است.

وی با اشاره به برگزاری هرچه باشکوه تر دو دوره دعای کمیل در مدینه منوره، توضیح داد: امسال باشکوه ترین و با نظم ترین دعای کمیل را زائران ایرانی در جوار مسجد نبی (ص) و ائمه بقیع (ع) برگزار کرده اند.

مشاور رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در حج تمتع سال جاری هم مراسم برائت از مشرکان با شکوه تر از سال های گذشته برگزار خواهد شد، تبیین کرد: قراردادی هم که نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره آن بحث دارند در زمان ریاست من منعقد نشده است.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه رئیس سابق سازمان حج باید درباره این قرارداد پاسخگو باشد، خاطرنشان کرد: اما همچون سال‌های گذشته نحوه اجرای این قرارداد بعد از موسم حج قرارداد با حضور مقامات و مسئولان بلند پایه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/