09:32 - 1402/03/20
کد خبر: 99064

احیای دریاچه ارومیه با قوت دنبال می‌شود

رئیس جمهور با بیان اینکه طرح جامع احیای دریاچه تهیه شده است و اجرای تونل کانی سیب بخشی از طرح بود گفت: باید کار‌های دیگری انجام شود و احیای آن با قوت دنبال می‌شود.

به گزارش سبلان ما، سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری پایان سفر خود به استان به کار شبانه روزی احیای دریاچه اشاره کرد و گفت: این طرح فاز‌های بعدی دارد و امیدوارم سال آینده شاهد بهره برداری از فاز بعدی باشیم.

وی با تاکید بر اینکه کار احیای دریاچه رها نمی‌شود، زنده نگه داشتن امید اصل است و حرکت دولت باید ایجا امید و رفع مشکلات مردم باشد.
رئیس جمهور سفر به آذربایجان شرقی را متفاوت دانست و گفت: امیدوارم در سفر‌های بعدی به شهرستان‌های بیشتری سفر کنم.

وی خاطرنشان کرد: در دور اول سفر‌های استانی نیاز‌های فوری را بررسی کردیم و نیمی از مصوبات سفر به آذربایجان شرقی اجرا شده و بقیه در حال اجراست.

رئیسی با اشاره به اینکه امروز مسیر جدید راه اهن تبریز - تهران بهره برداری شد و خانواده شهدا عازم مشهد شدند، آبرسانی به میانه را یکی دیگر طرح‌های مهم این استان عنوان کرد و گفت: این طرح پس از ۲۰ سال بهره برداری شد و آب گوارا با اجرای ۴۹ کیلومتر خط و تصفیه خانه به میانه رسید.

وی با اعلام اینکه برای بیش از ۲۰۰ روستای استان آبرسانی شد گفت: تلاش در بخش‌های مختلف استان ادامه دارد و کار به سامان رسیدن طرح‌های نیمه تمام برای مردم منطقه از جمله دریاچه ارومیه امید بخش است.

رئیسی رفع بیکاری را از اولایت‌های دولت عنوان کرد و ادامه داد: هر چند برخی واحد‌های تولیدی استان نیاز به کارگر دارند، ولی در حوزه اشتغال تحصیل کرده‌ها نیاز به کار بیشتری است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در اجتماعات استان نشانه‌های امیدواری مردم را شاهد بودم، از اصحاب رسانه خواست در تبیین شرایط موجود و ایجاد امید و همچنان بیان تاخیر در اجرای طرح‌ها نقش خود را ایفا کنند و کمک حال دولت باشند.

وی با بیان اینکه از ابتدای شروع کار دولت با ناترازی برق مواجه بودیم و در این مدت هفت هزار مگاوات برق تولید و به شبکه تزریق شد گفت: همچنان ۱۵ هزار مگاوات کمبود داریم و باید تولید برق تا ۳۵ هزار مگاوات افزایش یابد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در آذربایجان شرقی تولید ۱۵۰۰ مگاوات برق در حال اقدام استاظهارکرد: تامین زیرساخت برای تولید از اولویت‌های دولت است و در این استان هم باید نیاز برق واحد‌های تولیدی تامین شود.

رئیس دولت سیزدهم در خصوص فرسوده بودن کارخانه ماشین سازی و اقدامت قابل اجرا برای نوسازی این واحد گفت: ماشین سازی تبریز مادر صنایع کشور است و من در زمانی که در قوه قضائیه بودم در این واحد حضور یافتم و در ۲ سال گذشته تغییراتی صورت گرفت و اکنون تحولاتی خوبی مشاهده می‌شود و مهمترین نقطه روحیه خوب کارکنان این شرکت است.

وی اظهار کرد: این شرکت از بحران خارج شده است، اما تجهیزات این واحد باید نوسازی شود و چه دولت اداره کند چه بخش خصوصی دیگر دچار بحران نخواهد شد.

رئیسی احیای ۲۲۰ واحد صنعتی و به گفته استاندار آذربایجان شرقی ۵۰۰ واحدی صنعتی، معدنی و کشاورزی در استان را کار ارزشمندی دانست وگفت: باید زمینه برای توسعه فراهم شود و تسهیلات اختصاص یابد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ستاد احیای کارخانه‌های راکد در ریاست جمهوری تشکیل شده و در استان هم فعال است، گفت: برنامه دولت احیای واحد‌های راکد و نیمه فعال است.

وی در خصوص اجرای فاز سوم خط آهن خاوران - ایستگاه قدیم تبریز هم گفت: هر چند کار سختی است، اما ما مصمم به اجرای آن هستیم تا مسیر ترانزیتی با کشور‌های همسایه برقرار شود.

رئیس جمهور در پایان از خبرنگاران خواست مصوبات سفر را پیگیری کنند و اگر به هر دلیلی طرح‌ها معطل ماند با مردم درمیان بگذارند.

وی در عین حال گفت: مدیران باید برای اجرای مصوبات نظارت کنند، استاندار پیگیر باشد و نهاد ریاست جمهور هم دنبال می‌کند تا مصوبات اجرایی شود.

رئیس جمهور کشورمان پس از سفر ۲ روزه استانی به آذربایجان شرقی امشب تبریز را به مقصد تهران ترک کرد.

رییسی در این سفر دیدار مردمی با مردم تبریز و شهرستان چاراویماق داشت، با علما و فضلا و جمعی از فعالان جبهه مردمی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی نیز دیدار کرد.

افتتاح راه آهن میانه ـ تبریز و ایستگاه خاوران، تولید مس کاتد به روش هیپ لیچینگ در مس سونگون، انتقال آب سد گرمی چای به میانه و تصفیه خانه این شهر، رونمایی از تراکتور شالیزار، کامیونت، بازدید از احیا ماشین سازی تبریز و چرمشهر، شرکت در جشن احیا ۲۲۰ واحد صنعتی در آذربایجان شرقی و گفت و گو با کارگران و اعلام استقلال مس سونگون از جمله مهمترین برکات سفر حجت الاسلام رییسی به استان آذربایجان شرقی بود.

همچنین تعدادی از ۸۱ طرح منتج به تفاهمنامه بین دولت و بخش خصوصی به ارزش ۲۳۵ هزار میلیارد تومان در حضور دکتر رئیسی امضاء و مبادله شد.

 

منبع:خبرگزاری صدا و سیما